Kateřina Hahnová s dětmi Hannerle Blochovou a Mariettou Šmolkovou

+
 • Photo taken in:
  Teplice
  Year when photo was taken:
  1923
  Country name at time of photo:
  Československo, 1918-1938
  Country name today:
  Czech Republic

Tohle je krásná fotka, na které je zleva moje sestra Hannerle Blochová, maminka Kateřina Hahnová a já. Byla pořízena v roce 1923 v Teplicích a mamince to tam velice sluší.

Maminka se jmenovala Kateřina, rozená Brumlová v roce 1894 v Duchcově. Po základní škole ji rodiče poslali do dívčího penzionátu v Drážďanech. Jiné vzdělání pravděpodobně neměla. Narozdíl od otce matka mluvila česky docela plynně a dobře, přestože její mateřštinou byla také němčina. To proto, že v Duchcově a Mostě byla poměrně silná česká menšina. Maminka byla veselá, krásná a emancipovaná žena.

Rodiče se potkali v Teplicích. Vzali se v roce 1915 a myslím, že měli židovskou svatbu. Rok nato se narodila má sestra a v roce 1921 jsem přišla na svět já. Můj otec byl velice příjemný a inteligentní člověk a rozhodně mamince imponoval nejen tím, že byl o 15 let starší. Maminčini rodiče a můj otec koupili společně vilu v Dubí, což je dnes poměrně vykřičené místo, nicméně tehdy to bylo krásné lázeňské městečko.

Maminka otce velice ctila, mluvila o něm vždycky jako o velmi čestném a slušném člověku. Později, když jsem pobrala trochu rozumu, mi vysvětlila, proč to mezi nimi nemohlo fungovat. Jejich povahy byly příliš rozdílné, otec byl samotář, zatímco matka byla naopak tvor společenský. Otec se celý život hodně vzdělával, ale nikdo nikdy nezjistil, kolik toho doopravdy věděl. Byl hodně introvertní, stejně jako moje sestra. Blochovi a Brumlovi byly vlastně velice rozdílné rodiny, co do charakteru. Blochovi byli obecně rezervovanější, člověk je musel dobře znát, aby je chápal. Brumlovi byli usměvaví, otevření a vždy sršící vtipy, a přestože jim někdy bylo ouvej, nikdo to nepoznal.

Interview details

Interviewee: Marietta Šmolková
Interviewer:
Pavla Neuner
Month of interview:
Duben
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Katerina Hahnova
Year of birth:
1894
City of birth:
Duchcov
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1944
City of death:
Osvětim
Country of death:
Polsko
Died where:
Osvětim
Occupation
before WW II:
V domácnosti
Family names
 • Previous family name: 
  Brumlova
  Year of changing: 
  1915
  Reason for changing: 
  Marriage
 • Previous family name: 
  Blochova
  Year of changing: 
  1930
  Reason for changing: 
  Remarriage

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum in Prague
Date of interview:
1992
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8