Arnošt Korbel se svými syny Janem a Josefem

+
  • Country name at time of photo:
    Československo, 1918-1938
    Country name today:
    Czech Republic

Toto je fotografie mého dědečka Arnošta Korbela a jeho dvou synů, Josefa nalevo a Jana napravo. Byla pořízena ve 20. letech. Dědeček začal kariéru na dráze. Ale nelíbilo se mu tam, takže si brzy našel nové zaměstnání, prodával dřevo. Pomalu se vypracoval, až si mohl koupit akcie lomů z nedalekých Litic. To mu hodně pomohlo, rodina pak na tom byla materiálně mnohem líp a přestěhovali se do Prahy, kde si otevřel obchod se stavebním materiálem. Dodal všechen materiál, ze kterého je postavený Jiráskův most přes Vltavu.

Syn, který stojí nalevo od dědečka, je můj strýc Josef Korbel. Byl nejmladším synem mých prarodičů, a tak ho poslali studovat. Dařilo se mu docela dobře, vystudoval práva a zahájil diplomatickou kariéru. Před 2. světovou válkou pracoval jako atašé v Bělehradě. Během války žil jako emigrant ve Velké Británii a hodně se angažoval v aktivitách československé politické emigrace. Vedl české vysílání Hlasu svobodné republiky. V diplomatické kariéře pokračoval i po konci války, tentokrát jako velvyslanec, opět v Bělehradě. S komunistickým režimem si nesedl a evidentně neměl touhu zůstat v totalitním státě, takže proto emigroval. Jeho dcera se také věnuje diplomacii, je to bývalá americká ministryně zahraničních věcí, Madeleine Albrightová.

A nakonec, strýček stojící po dědečkově pravici je můj strýc Jan. Jan pomáhal dědečkovi s jeho velkoobchodem. Dědeček ho poslal do Ameriky na zkušenou. Když začínala být politická situace v Československu na konci 30. let napjatá, dědeček podnik prodal a výtěžek rozdělil mezi svoje tři děti. Strýček pak odjel zakládat stavební továrnu do Anglie, jeho rodina přijela za ním a už tam zůstali. Když byl za války Londýn bombardovaný a tolik lidí přišlo o střechu nad hlavou, bylo třeba rychle stavět, a proto můj strýček Jan vynalezl paneláky. Ty se daly rychle stavět. Takže všechny tyhle zrůdy má na svědomí můj strýček. Jenže v Anglii to brali jako provizorium a už to dávno zbourali. To jenom tady nám to ještě straší.

Interview details

Interviewee: Dagmar Simova
Interviewer:
Lenka Kopřivová
Month of interview:
Červenec
Year of interview:
2006

KEY PERSON

Arnost Korbel
Year of birth:
1874
City of birth:
Nový Bydžov
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1942
Occupation
before WW II:
Obchodník

Additional Information

Also interviewed by:
Washington Post, International Herald Tribune and others
Date of interview:
1990s
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8