Artur Radvanský s Míšou Vidlákovou

+
 • Country name at time of photo:
  Israel
  Country name today:
  Israel

Tato fotografie mě a mé přítelkyně Míši (Michaely) Vidlákové byla pořízena našimi přáteli během návštěvy Izraele. Nepamatuju si už přesné datum, ale muselo to být po roce 1989, protože předtím jsme neměli možnost do Izraele vycestovat.

Můj vztah ke státu Izrael je velmi sympatický. Vím, že kdyby bylo nejhůř, mám kam jít. O izraelské obranné politice si myslím, že je to zejména výsledek tlaku Arabů. Mně osobně je líto, když někdo zabíjí židovské i arabské děti, protože se zakrvavenýma očima není možno stále žít. Byl bych moc šťastný, kdyby se to v této oblasti už vyřešilo, a říkají to i moji izraelští známí. Zpřetrhání diplomatických vztahů Izraele a ČSSR v roce 1967 mě velmi mrzelo, protože v Izraeli žil můj strýc Arnold. Ten nás byl ještě v roce 1970 na měsíc v Čechách navštívit a rok na to v Izraeli zemřel. Od té doby, vždy když jedu do Izraele, tak jedu zapálit svíčku na jeho hrob v kibucu Chefciba. Já jsem byl v Izraeli několikrát. Spolu s Míšou Vidlákovou vždy nejdříve zakotvíme v Tivonu u jejích rodinných přátel, zde si půjčíme auto a objíždíme památky, známé a strýcův hrob.

S Míšou Vidlákovou jsem se znal již od padesátých let. Moje žena Alžběta v roce 1956 onemocněla a v roce 1957 mi řekla, že se mnou nechce dál žít. Další dva roky jsme sice spolu žili, ale potom už se to nedalo vydržet. Měl jsem tenkrát na výběr. Buď se s Alžbětou rozvést, což jsem nechtěl, nebo zůstat jako doposud. Nakonec jsem s ní tedy zůstal a po čase jsem se seznámil a dal dohromady s Míšou, se kterou se „přátelím“ dodnes.

Interview details

Interviewee: Artur Radvanský
Interviewer:
Martina Marsalkova
Month of interview:
Červen
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Artur Radvanský
Year of birth:
1921
City of birth:
Radvanice u Moravské Ostravy
Occupation
before WW II:
Student
after WW II:
Chemik
Family names
 • Previous family name: 
  Thüeberger
  Reason for changing: 
  Assimilation
  Decade of changing: 
  1950
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8