Milena Procházková v dětství

+
 • Year when photo was taken:
  1932
  Country name at time of photo:
  Československo, 1918-1938
  Country name today:
  Czech Republic

Na téhle fotografie jsem já asi ve dvou letech. Kde fotka vznikla, nemám ponětí.

Narodila jsem se 3. září 1930 v Praze. Kromě doby, kdy jsem byla v Terezíně, jsem nikdy nežila nikde jinde. Mám středoškolské vzdělání, absolvovala jsem v Praze gymnázium.

Sourozence jsem žádné neměla. Našim se sice v roce třicet čtyři, to mně byly čtyři roky, narodil chlapeček Jan, ale ten měl těžkou vývojovou vadu hrudníku a zemřel ještě jako miminko. Dožil se pěti měsíců. Byla to evidentně nějaká genová porucha. Já ji mám nejspíš také, vrozenou vadu srdce, ale u mě se to podařilo nějak překousat. Je možné, že to mám po tátovi, i když infarkt s vrozenou vadou nemá co dělat. Maminka nikdy nic se srdcem neměla, i když ona zase byla těžký kuřák. Ale u ní se na nic nepřišlo, to vím bezpečně. Já jsem šla hned, jak jsem mohla, do důchodu, abych se o ni mohla starat, protože už na tom byla moc špatně.

Jako malá jsem do školky nechodila, maminka byla se mnou doma a měli jsme také služebnou. V šestatřicátém jsem šla rovnou do první třídy. Vzhledem k tomu, že maminka potom pracovala u táty v kanceláři, tak služebná vedla domácnost, starala se o mě, o nákup. Pamatuji se na Lídu, ta u nás vydržela až do války a byla u nás ještě i po válce, než se vdala. Stýkali jsme se s ní ale i potom.

Pamatuji se, když jsem začínala chodit do školy. Já tenkrát byla takové neduživé dítě - to bylo od té mé srdeční vady. Ve škole řekli, že musím mít devatenáct kilo, aby mě vzali do první třídy. Tak do mě rodiče pořád něco cpali. Nakonec jsem do té první třídy šla a byl tam moc hodný pan učitel. Ale že bych nějak horlila pro školu a pro vzdělávání svého ducha, tak to se musím přiznat, že bohužel vůbec. Škola mě opravdu nebrala.

Interview details

Interviewee: Milena Procházková
Interviewer:
Zuzana Strouhová
Month of interview:
Prosinec
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Milena Procházková
Year of birth:
1930
City of birth:
Praha
Occupation
after WW II:
Laboratorní technik
Family names
 • Previous family name: 
  Kosinerová
  Year of changing: 
  1951
  Reason for changing: 
  Marriage
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8