Milena Procházková se svými prarodiči

+
 • Year when photo was taken:
  1932
  Country name at time of photo:
  Československo, 1918-1938
  Country name today:
  Czech Republic

Toto je fotografie Rudolfa a Elsy Sternových, maminčiných rodičů. A mezi nimi jsem já, když mi byly asi dva. Nevím ale, kdy byla ta fotka pořízena. Babička Sternová měla ruku otevřenou, ale byla na nás přísnější. Zato dědeček Stern nás šíleně rozmazloval.

Dědeček žil s manželkou Elsou v Kamberku u Třeboně v jižních Čechách, kde měli velikánský statek. I matčini rodiče byli tedy zemědělci. Dědeček měl asi nějakou střední zemědělskou školu, protože měl jako statkář velké úspěchy. Ovšem byla to šílená dřina. Ten statek byl opravdu veliký, protože tam žilo dvanáct rodin. Ti pro ně pracovali na poli a na zahradách, prostě co bylo potřeba. A za to dostávali plat. Měli koně, krávy, drůbež, všechno.

Od roku 1928, kdy se moje maminka, Hedvika Kosinerová, vdávala, žil dědeček s babičkou v Praze. Statek prodali a koupili polovinu domu ve Veletržní ulici a žili z jeho pronájmu. Nemyslím, že ten odchod nějak souvisel se svatbou mé matky, spíš už byli strašně sedření a chtěli na penzi. Navíc se to asi už dlouho plánovalo, protože ten dům kupovali s nějakou babiččinou vzdálenou příbuznou a babička měla půlku a oni taky půlku, takže to už se muselo dávno předtím domlouvat.

Co se náboženství týče, dědeček z maminčiny strany chodil do synagogy pravidelně. Minimálně jednou za měsíc. Ale hlavně vždycky držel Nový rok [Roš Hašana] a Dlouhý den [Jom kipur]. Ten k tomu byl z domova vedený, pravděpodobně svým otcem, protože jeho matka nedržela nic. To víte, co se na těch vesnicích tak mohlo dodržovat. Oba jeho rodiče Židi byli, stejně tak i babičky, to byly generace židovských rodin. Ale byly to vesnické rodiny. Já se domnívám, že se snažili žít tak, aby ti vesničané na ně nekoukali moc skrz prsty. Nějaké chození do synagogy samozřejmě tenkrát na vesnici nepřicházelo v úvahu. Nicméně ani dědeček nijak ortodoxně nežil, uznával jen Vysoké svátky, košer nejedl a naopak s námi dětmi trávil Vánoce. Ani se na nás nesnažil nějak nábožensky působit nebo tlačit. V té rodině se o tom vůbec nemluvilo. On si žil ten svůj niterný život, ale bez nás.

Myslím, že babička absolvovala měšťanku. Pracovala na onom statku - dřeli tam jako koně - a také se starala o děti. Měla jich pět, ale tři zahynuly v roce osmnáct nebo devatenáct, když vrcholila španělská chřipka. Nábožensky nijak nežila.

Interview details

Interviewee: Milena Procházková
Interviewer:
Zuzana Strouhová
Month of interview:
Prosinec
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Rudolf Stern
Year of birth:
1874
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1942
City of death:
Treblinka
Country of death:
Polsko
Died where:
Treblinka
Occupation
before WW II:
Velkostatkář
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8