Eva Meislova

+
 • Photo taken in:
  Sezimovo Ústi
  Year when photo was taken:
  2001
  Country name at time of photo:
  česká republika
  Country name today:
  Czech Republic

Na tomto obrázku jsem já v Sezimově Ústí u Tábora. Pořídila ho moje kamarádka Hana Kodičková, která za mnou přijela na návštěvu. Stojím vedle jejího auta na ulici, kde jsem se svým manželem Jiřím Meislem žila skoro 25 let.

Sametová revoluce v roce 1989 a doba po ní mě moc nevzala. Nemám v lásce Václava Klause ani Václava Havla. Já už jsem kapitalismus zažila, tak jsem věděla, že kdo nepracuje, ani nejí. A to lidi neuměli pochopit, mysleli si, že když zazvoní klíčema, tak jim spadne všechno k nohám, a pan Klaus je v tom podporoval. Manžel zemřel roku 1999 v Táboře a měl civilní pohřeb.

Před rokem a půl jsem se přestěhovala do židovského penzionu v Praze a moc se mi tu líbí. Není tu nikdo pořádně nábožensky založený, ale slavíme tu židovské svátky. Mám pěkný důchod, se kterým vystačím, takže nemůžu říct, že bych byla závislá na těch penězích, co dostávám z různých fondů pro oběti holocaustu. Je to příjemné, ale nerozčiluju se jako ostatní, když náhodou dojde ke zpoždění.

Byla jsem a jsem věřící člověk. Věřím, že existuje někdo, kdo řídí náš život, nějaká vyšší moc. Bůh je podle mne muž a není jen židovský nebo jen křesťanský, je pro všechny. Ale že bych se modlila, to si nedovedu představit. Věřím, že když se člověk narodí, má už svůj osud napsaný. To, co se nám stalo, se asi stát mělo. Náš osud je, že jsme Židi.

Interview details

Interviewee: Eva Meislová
Interviewer:
Pavla Neuner
Month of interview:
Březen
Year of interview:
2003

KEY PERSON

Eva Meislová
Year of birth:
1923
City of birth:
Tábor
Occupation
after WW II:
Vedoucí oddělení
Family names
 • Previous family name: 
  Böhmová
  Year of changing: 
  1946
  Reason for changing: 
  Marriage

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum in Prague
Date of interview:
07.08.2000
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8