Anna Krauskopfová se svou vnučkou Ruth Goetzovou

+
 • Photo taken in:
  Praha
  Country name at time of photo:
  Československo, 1918-1938
  Country name today:
  Czech Republic

Tohle je obrázek mé babičky, jak mě drží v náručí. Fotka byla pořízena v polovině 20. let, protože jsem tam jako malé dítě. Stojíme na naší zahradě v Praze a za námi je dědečkova továrna.

Moje babička z matčiny strany se jmenovala Anna, rozená Glücksmannová. Myslím, že se narodila někdy v 70. letech 19. století v Horním Litvínově. O její rodině ani případných sourozencích nic nevím. Myslím, že neměla žádné vyšší vzdělání. Byla to česká Židovka, doma se mluvilo zásadně česky.

Babička organizovala domácnost. Jezdila sice nakupovat do tržnice, ale měla na to šoféra v livreji. Nevím, z jaké rodiny pocházela, ale asi na to byla zvyklá. Jedna švadlena z továrny za ní vždycky jednou týdně chodila a dávala do pořádku její garderobu, prala, žehlila a zašívala. V továrně byla babička velmi oblíbená jako hodná paní šéfová. Když měla svátek, tak se na sv. Annu nepracovalo, najala se hudba a na dvoře továrny se tancovalo. Se svými kamarádkami, které byly všechny židovského původu, se babička scházela v kavárně, na což vzpomínám s hrůzou, jelikož mě tam vychovatelka někdy vodila a já jsem pak musela každé té paní říct rukulíbám a políbit jí ruku. Potom jsem dostala kousek něčeho sladkého a vychovatelka mě zase odvedla domů. 

Babička byla bohužel nemocná, měla problémy se štítnou žlázou, které jsem po ní podědila. Zemřela v Praze v  roce 1932, když jsem byla malá holka. Je pochovaná na židovském hřbitově.

Interview details

Interviewee: Ruth Goetzová
Interviewer:
Pavla Neuner
Month of interview:
Říjen
Year of interview:
2004

KEY PERSON

Anna Krauskopfová
Decade of birth:
1870
City of birth:
Horní Litvínov
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1932
City of death:
Praha
Died:
before WW II
Occupation
before WW II:
V domácnosti
Family names
 • Previous family name: 
  Glucksmannova
  Reason for changing: 
  Marriage

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum in Prague
Date of interview:
1999
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8