Rudolf Auerbach se synem Asafem

+
 • Photo taken in:
  Bet Alfa
  Country name at time of photo:
  Palestina
  Country name today:
  Israel

Tohle je fotografie, na které je se mnou můj otec Rudolf Auerbach. Byla pořízena v kibucu Bet Alfa ve 20. letech. Tady má ještě spoustu vlasů, ale jinak byl brzo nato plešatý.

V kibucu to chodilo tak, že rodiče museli celý den pracovat, a tak byly děti umístěny v takové mateřské škole, kde o ně bylo postaráno. Jen když bylo dítě asi moc malé, dostávala jeho matka práci v kibucu, ne někde v polích, takže ho mohla kojit. Rodiny byly spolu jen večer, když si rodiče děti vyzvedli, trochu si s nimi pohráli, aby ty děti vůbec věděly, že mají nějaké rodiče, a na noc je zase vraceli do mateřské školy.

Narodil jsem se 28. května 1928 v Ainharud, městě poblíž Bet Alfa, kde byla porodnice. První dva roky svého života jsem strávil v kibucu Bet Alfa. První jazyk, který mě bezpochyby začali učit, byl ivrit, ale nic si z něho nepamatuju. Vlastně si nepamatuju vůbec nic z celého období, které jsem strávil v kibucu v Palestině. Odjeli jsme, když mi byly dva roky. Proč, to nevím. Je možné, že rodiče měli zdravotní problémy kvůli tamnímu klimatu, a tak se rozhodli vrátit se do Československa. Je však téměř jisté, že v době, kdy jsem se narodil, ještě o návratu neuvažovali - jinak by mi těžko vybrali takové jméno, které mi dali - Asaf.

Interview details

Interviewee: Asaf Auerbach
Interviewer:
Lenka Kopřivová
Month of interview:
Listopad
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Rudolf Auerbach
Year of birth:
1899
City of birth:
Bečov nad Teplou
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1944
City of death:
Osvětim
Country of death:
Polsko
Died where:
Osvětim
Occupation
before WW II:
Úředník
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8