Anna Kopská se Šárkou Brod-Hyland

+
 • Country name at time of photo:
  Československo, 1945-1989
  Country name today:
  Czech Republic

Tohle je moje dcera Šárka a paní Kopská na zámku Liblice u Mělníka, kde byly na prázdninách v létě 1963. Budova patřila Akademii věd a my jako zaměstnanci jsme ho využívali k rekreaci, takže jsme tam byli asi dvakrát nebo třikrát. Moje žena a já jsme museli chodit do práce, ale jezdívali jsme je tam navštěvovat. Patřil k tomu park, kam si Šárka chodila hrát, rybník, kde se dalo koupat...

Ančí Kopská byla důležitou postavou v životě mé dcery. Byla pro ni jakoby babička, bába. Vlastně na ni přenesla všechnu svou lásku. Byla to další generace, o kterou se paní Kopská starala. Moje žena byla zaměstnaná, na rozdíl od mojí matky za mého dětství, proto to byla opravdu Ančí, kdo se Šárce v jejím dětství nejvíce věnoval. Tenkrát bylo zvykem děti dávat do školy, Šárka sice nějakou dobu chodila také, ale bába ji vždycky vyzvedla a šla s ní do parku nebo na hřiště.  Vařila jí kašičky, když třeba plakala, já jsem říkal: "Prosím tě, nech ji brečet." Ale Ančí že ne, že jí nemůže  nechat brečet. Asi měla pravdu, malé dítě vyžaduje pořád nějakou společnost. Tak šla za ní, tišila jí, četla pohádky, uspávala… Určitě měla o Šárku větší strach, než jsme měli my. Když byla nemocná, byla z toho celá vyděšená. My jsme nad tím mávli rukou, no tak co, malé děti mívají teploty.  Jak mi říkala vnučka, ještě teď na ni dcera hodně vzpomíná a hodně o ní mluví, vždyť Šárka taky prožila ta nejkrásnější dětská léta právě s ní.

Na fotografii je paní Kopská dva roky před smrtí. Měla rakovinu, během posledních let života ztratila hodně na váze, sešla. Zemřela v zimě 1963 v nemocnici Na Františku. Nebyla to moc dobrá nemocnice. Sice jsme za ní chodili, ale kvalitní lékařskou péči jsme zajistit nemohli. Její smrt jsem určitě  bral jako smrt dalšího člena mé rodiny. Zejména pro Šárku byla její ztráta velmi těžká, hodně ji oplakala.  

Interview details

Interviewee: Toman Brod
Interviewer:
Lenka Kopřivová
Month of interview:
Duben
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Anna Kopská
Year of birth:
1892
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1963
City of death:
Praha
Occupation
before WW II:
Kuchařka
after WW II:
V domácnosti
Family names
 • Previous family name: 
  Valentova
  Reason for changing: 
  Marriage
  Decade of changing: 
  1910
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8