Olga Brodová v obchodě svého tchána

+
 • Photo taken in:
  Vrdy-Bučice
  Country name at time of photo:
  Rakousko-Uhersko, před rokem 1918
  Country name today:
  Czech Republic

Tohle je moje matka a část interiéru dědečkova obchodu ve Vrdech-Bučicích na Čáslavsku. Fotka ukazuje, jak to vypadalo vevnitř ve 20. letech.

Dědeček měl obchod se smíšeným zbožím. Jistě to byl hodně velký obchod, možná největší v okolí. Člověk tam mohl sehnat skoro všechno. Od cukrovinek, přes různé látky, boty až třeba k nářadí. Tohle všechno je koneckonců vidět na fotce, například jen ten výběr látek musel být obrovský...

Dědeček měl hodně zaměstnanců, jeden z nich je vidět na fotce. Přestože matka někdy v obchodě vypomáhala, nikdy neměla stálé zaměstnání, byla ženou v domácnosti. Nepracovala až do Terezína, kde k tomu byla donucena okolnostmi.

Obchod ve Vrdech-Bučicích prosperoval až do dědečkovy smrti. Potom ho otec ještě nějakou dobu udržel, ale v druhé polovině 20. let ho prodal a přestěhoval se se ženou do Prahy a pracoval jako velkoobchodník s obilím. S sebou do Prahy vzal taky paní Annu Kopskou, která pracovala už u dědečka a pak dělala v otcově domácnosti kuchařku.

Když jsem se někdy po válce jel do Vrdů-Bučic podívat, obchod tam ještě stál a dokonce tam byl pořád vidět nápis "Alois Brod". Dnes už je samozřejmě pryč.

Interview details

Interviewee: Toman Brod
Interviewer:
Lenka Kopřivová
Month of interview:
Duben
Year of interview:
2005

KEY PERSON

Olga Brodová
Year of birth:
1890
City of birth:
Ledeč nad Sázavou
Country name at time of birth:
Rakousko
Year of death:
1944
City of death:
Osvětim
Country of death:
Polsko
Died where:
Osvětim
Occupation
before WW II:
V domácnosti
Family names
 • Previous family name: 
  Pickova
  Year of changing: 
  1912
  Reason for changing: 
  Marriage
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8