Gabriela Brodská se svým snoubencem Tiborem Rothem a sestřenicí Jolankou Deutschovou

+
 • Foto aufgenommen in:
  Roznava
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Slovenia

Jsem první zleva. Uprostřed je můj snoubenec Tibor Roth a napravo moje sestřenice Jolanka Deutschová. Fotografie byla pořízena ve 30. letech nad Rožňavou.

Jolanka byla dcera mé tety Berty Deutsch, sestry mé matky. Moje teta původně žila v Prešově, byli akcionáři tamní Slovenky. To byl takový družstevní obchod, kde prodávali dámské a pánské prádlo. Moc se jim nedařilo, pak se vrátili do Rožňavy a tam žili až do války. Měli jednu dceru, Jolanku, a syna Vojtěcha, který spáchal sebevraždu kvůli jedné dívce. Otrávil se kyanidem. Bylo mu 24. Jolanka zahynula za holokaustu.

Tibor byl spolužák mého bratra ze střední školy. V takovém malém městě jsme se všichni znali. Měli jsme stejné příjmení, i když jsme nebyli příbuzní. Jmenoval se Tibor Roth. Měla jsem velmi šťastné manželství a svého muže jsem měla opravdu ráda, bylo to vzájemné, ale ten druh lásky, jaký jsem cítila k Tiborovi, to bylo něco, co můžete zažít jen jedenkrát v životě. Byl jediným synem dobře situovaných rodičů. Jeho otec byl ředitelem takové menší továrny na likéry v Rožňavě. Byl také akcionářem. Tibor byl levičák, přestože nebyl členem Komunistické mládeže, ale měl jasné levicové tendence.

Interview details

Interviewte(r): Gabriela Brodska

HAUPTPERSON

Gabriela Brodska
Geburtsjahr:
1924
Geburtsort:
Roznava
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Účetní
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Rothova
  Jahr der Namensänderung: 
  1945
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund und Clara Trebitsch mit ihren Kindern Ernst und Hedwig
Meine Eltern Miriam und Eduard Wonsch auf der Flucht in Ljubljana
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8