Agi Sofferová se svými dětmi, manželem a tchánem

+
 • Foto aufgenommen in:
  Znojmo
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Úplně napravo je moje dcera Růženka (Růžena Svobodová, rozená Sofferová). Já jsem vedle ní, pak je můj manžel, naše dcera Věrka (Věra Šestáková, rozená Sofferová) a úplně napravo sedí dědeček Hynek, otec mého manžela. Fotka byla pořízena v našem starém domě ve Znojmě v 50. letech.

Hned po válce jsme chtěli emigrovat do Izraele, uvažovali jsme o tom, jenomže já jsem pak přišla do jiného stavu s Věrou. Navíc to bylo těžké. Manžel neuměl žádné řemeslo a taky byl tvrdý na jazyky. Takže jsme měli obavy tam jet.

Zůstali jsme tedy ve Znojmě a žili v domě ve starém městě, blízko městské radnice. Všechny domy tam měly sklepy, kolem tří poschodí hluboké. Prý byly všechny nějak propojené. Bydleli jsme blízko vchodu do podzemí. Bohužel ale ty sklepy byly plné podzemní vody. Pak je opravili, udělali tam takové 60 cm silné stěny.

Když jsme měli volno, jezdívali jsme s dětmi na Vranov, který je asi 20 kilometrů odtud. Když se začaly dávat půjčky, postavili jsme si tam chatu, takový dřevěný srub. Tam jsme s děcky trávili prázdniny. Byl to krásný srub. Na začátku, když jsme neměli auto, jezdívali jsme tam vlakem a pak šli pěšky. S ruksaky. Bylo to tam pěkné, takové společenské, s těmi sousedy a tak. Znali jsme tam okolo hodně lidí. Jeden si tam začal stavět chatu, můj muž to viděl a musel ji mít taky. Takže přes léto jsme bydleli tam. Bylo to tam veselé, dělali jsme táboráky, dalo se tam plavat, chodili jsme do lesa na houby a na maliny. Naše děti na té chatě vyrostly.

Růžena absolvovala střední zdravotnickou školu tady ve Znojmě a pracovala jako zdravotní sestra u praktické lékařky. V roce 1990 odešla za prací do Rakouska, do Sankt Pöltenu, který je asi 90 kilometrů od Znojma. Nebydlela tam, jen dojížděla. V sesterském domě měla byt, který používala, když měla směny, nebo když nejela domů. Pracovala na 12hodinové směny, a když měla dvě nebo tři dvanáctky, měla pak tři dny volna.

Věra absolvovala gymnázium a pak si udělala ještě druhou maturitu, aby mohla pracovat jako učitelka v mateřské škole. Tu studovala asi čtyři roky, dálkově. Pak pracovala ve Znojmě jako ředitelka v mateřské školce.

Interview details

Interviewte(r): Agi Sofferová
Interviewt von:
Zuzana Strouhova
Monat des Interviews:
Březen
Jahr des Interviews:
2006

HAUPTPERSON

Ruzena Svobodova
Geburtsjahr:
1948
Geburtsort:
Znojmo
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Zdravotní sestra
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Sofferova
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Mehr Fotos aus diesem Land

Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Familie Wallisch
Sigmund und Anna Fleischer
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8