Artur Bloch a jeho dcera Marietta Šmolková

+
 • Foto aufgenommen in:
  Dubí
  Jahr:
  1930
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Na této fotografii jsem s tatínkem před naším domem v Dubí. Bylo to podle všeho tehdy, když jsme tam žili sami dva, což znamená po rozvodu mých rodičů a před tím, než se otec znovu oženil. Oženil se v roce 1930.

Mí rodiče se rozvedli v roce 1929. Maminka si pak vzala dr. Viktora Hahna. Během rozvodu dospěli rodiče k dohodě, že moje téměř o šest let starší sestra zůstane u maminky a že já půjdu k otci. Když mi bylo už asi 19, zeptala jsem se, proč já, jako ta mladší, jsem měla jít k tatínkovi, když mi v té době nebylo ani osm. A maminka mi vysvětlila, že nechtěla tatínkovi ještě více ublížit, protože věděla, že pokud by s ním žila sestra, oba by se stáhli do sebe a odvykli by si spolu mluvit. Každý z nich by si četl svou knížku a poslouchal vlastní desky a nepotřebovali by spolu komunikovat. Takže jsem zůstala s tatínkem v Dubí a sestra bydlela s maminkou v Teplicích se strejdou Viktorem.

Tatínek se také znovu oženil. Jeho druhá žena se jmenovala Augusta, rozená jako Diehlová v roce 1894. Konvertovala k judaismu, když se provdala za svého prvního manžela, pana Neumanna, který ale zemřel. Teta byla velmi veselé stvoření, měla jsem ji moc ráda a ona se na mě taky dívala jako na dceru. Neměla vlastní děti, její první muž byl skoro o 20 let starší, a já myslím, že je ani mít nemohli. S tatínkem si rozuměla líp než maminka. Přestože byly s maminkou stejně staré, byla každá jakoby z jiného století. A „tetička“ byla z toho století, kde se zkrátka všechno dělo tak, jak si manžel přál, aby ho to nijak nezatížilo a neměl žádné starosti. Zatímco naše maminka byla ze století, v němž už existovalo spíše rovnocenné partnerství. Když se otec s tetičkou vzali, měla jsem jen jednu podmínku: že ji nebudu říkat maminko. Takže pro mě to byla teta Gusti.

Interview details

Interviewte(r): Marietta Šmolková
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Artur Bloch
Geburtsjahr:
1880
Geburtsort:
Unčín
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1949
Todesort:
Praha
Gestorben:
after WW II
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Majitel továrny

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1992

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Susanne Zahradniks Eltern Ernst und Katharina Adler nach dem Krieg
Amalie Schwarz
Sigmund und Anna Fleischer
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8