Artur Bloch.

+
  • Ländername:
    Československo, 1918-1938
    Name des Landes heute:
    Czech Republic

Toto je fotografie mého otce Artura Blocha, když mu bylo asi 50 let.

Otec se narodil v Unčíně v roce 1880. Od svých deseti let bydlel v podnájmu v Praze, kde vychodil reálku. V Praze později studoval a absolvoval německou obchodní akademii. Následně odjel na dva roky do Paříže, kde se učil francouzštině a kvůli angličtině strávil rok v Anglii. Svou první pracovní zkušenost měl tehdy v Hamburku u jakési speditérské loďařské firmy.

V roce 1909 můj dědeček zemřel, takže otce zavolali domů. Dědečkovi patřily tři prosperující továrny a zanechal instrukce, které z jeho dětí je má řídit. Můj otec dostal tu největší, továrnu na porcelán, s podmínkou, že musí vyplatit věno všem svým neprovdaným sestrám, což v té době byly všechny kromě jedné. Takže se dostal do finančních potíží a musel si najít společníka. Jeho švagr Josef Freund, který měl na Staroměstském náměstí v Praze lékárnu a vydělával spoustu peněz, pak do továrny investoval, stejně jako jeho bratr Hugo, který se svou rodinou po část roku v našem domě žil.

Moji rodiče se seznámili v Teplicích. Vzali se v roce 1915 a myslím, že měli židovskou svatbu. Maminka otce velice ctila, mluvila o něm vždycky jako o velmi čestném a slušném člověku. Později, když jsem pobrala trochu rozumu, mi vysvětlila, proč to mezi nimi nemohlo fungovat. Jejich povahy byly příliš rozdílné, tatínek byl samotář, zatímco maminka byla naopak tvor společenský. Tatínek se celý život hodně vzdělával, ale nikdo nikdy nezjistil, kolik toho doopravdy věděl. Byl hodně introvertní, stejně jako moje sestra. Blochovi a Brumlovi byly vlastně velice rozdílné rodiny, co do charakteru. Blochovi byli obecně rezervovanější, člověk je musel dobře znát, aby je chápal. Brumlovi byli usměvaví, otevření a vždy sršící vtipy, a přestože jim někdy bylo ouvej, nikdo to nepoznal.

Tatínek byl ze zásady proti všem spolkům. Udělal jednu výjimku a stal se dobrovolným hasičem, protože tuhle skupinu považoval za užitečnou. Nemyslím, že vůbec někdy pomáhal při požáru, spíš jim vedl účetnictví a administrativu a nejspíš také finančně přispíval. Ale jinak neuznával žádné spolky nebo strany. Jako pan továrník překvapivě volil sociální demokraty.

Tatínek se nejčastěji stýkal se svými příbuznými, ale nejradši trávil čas v kruhu nejužší rodiny a pokud možno tak, aby nemusel moc mluvit. Byl vyloženě introvert. Jeho koníčkem bylo sbírání starých hodin. Četl německy, anglicky a francouzsky. Učil se i česky, ale moc mu to nešlo.

Interview details

Interviewte(r): Marietta Šmolková
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Artur Bloch
Geburtsjahr:
1880
Geburtsort:
Unčín
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1949
Todesort:
Praha
Gestorben:
after WW II
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Majitel továrny

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1992

Mehr Fotos aus diesem Land

Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Jindrich und Hannah Lion
Amalie Schwarz
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8