Augusta Blochová se svou sestřenicí a švagrovou

+
 • Foto aufgenommen in:
  Konstantinovy Lázně
  Jahr:
  1959
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Na této fotce je uprostřed teta Gusti (Augusta Blochová, rozená Diehlová), druhá žena mého otce. Po její pravici stojí paní Vlasta Jirásková, její sestřenice a nalevo je švagrová mé tety, Anna Diehlová, kterou si vzal její bratr. Fotka byla pořízena v Konstantinových Lázních v roce 1959.

Mí rodiče se rozvedli v roce 1929. Matka si pak vzala dr. Viktora Hahna. Během rozvodu dospěli rodiče k dohodě, že moje téměř o šest let starší sestra zůstane u maminky a že já půjdu k tatínkovi. Takže jsem zůstala s otcem v Dubí a moje sestra bydlela s maminkou v Teplicích se strejdou Viktorem.

Otec se také znovu oženil. Jeho druhá žena se jmenovala Augusta, rozená jako Diehlová v roce 1894. Konvertovala k judaismu, když se provdala za svého prvního manžela, pana Neumanna, který ale zemřel. Byl členem organizace B'nai B'rith, kde bylo zvykem, že po smrti některého člena byl jeden z ostatních určen za ochránce vdovy. A shodou okolností se jejím ochráncem stal Josef Freund, což byl manžel otcovy nejmladší sestry Markéty. A tenhle pan Freund zjistil, že má v Dubí rozvedeného švagra, který by se pravděpodobně měl oženit, když vychovává malou dceru. V Dubí bývalo sanatorium, které funguje do dnešních dnů, Tereziny lázně, kde se pronajímaly pokoje, pokud tam nebylo dost pacientů. A tak tam Augusta na týden přijela nenápadně věci omrknout.

Moje teta byla velmi veselé stvoření, měla jsem ji moc ráda a ona se na mě taky dívala jako na dceru. Neměla vlastní děti, její první muž byl skoro o 20 let starší, a já myslím, že je ani mít nemohli. S tatínkem si rozuměla lépe než maminka. Přestože byly s maminkou stejně staré, byla každá jakoby z jiného století. A tetička byla z toho století, kde se zkrátka všechno dělo tak, jak si manžel přál, aby ho to nijak nezatížilo a neměl žádné starosti. Zatímco naše maminka byla ze století, v němž už existovalo spíše rovnocenné partnerství. Když se otec s tetičkou vzali, měla jsem jen jednu podmínku: že ji nebudu říkat maminko. Takže pro mě to byla teta Gusti.

Interview details

Interviewte(r): Marietta Šmolková
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Augusta Blochova
Geburtsjahr:
1894
Geburtsland:
Österreich
Todesjahr:
1972
Todesort:
Praha
Sterbeort (Land):
Tschechien
Gestorben:
after WW II
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
v domácnosti
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Diehlova
  Jahr der Namensänderung: 
  1930
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1992

Mehr Fotos aus diesem Land

Amalie Schwarz
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrich und Hannah Lion
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Familie Wallisch

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8