Svatba Marietty a Jaroslava Šmolkových

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Jahr:
  1954
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic
  Name of the photographer / studio:
  Foto - Ernst

Tohle je fotografie z mojí svatby. Stojím napravo se svým manželem Jaroslavem, za námi vykukuje moje sestra Hannerle Blochová a pak tu jsou Steinerovi, kteří nám šli za svědky.

Můj manžel se jmenoval Jaroslav Smolka. Narodil se v Bernaticích v jižních Čechách v roce 1900. Potkali jsme se po válce v Praze na ulici, ale znali jsme se už z Terezína, protože jeho bratr si vzal první ženu strejdy Viktora.

Jaroslav maturoval na střední škole v Písku a pokračoval ve studiích na Vysoké škole ekonomické v Praze. Měl první státnici, když v roce 1925 zemřel jeho otec. Jaroslav se tedy vrátil, aby se postaral o maminku a převzal otcovu živnost. Jeho otec ještě cestoval po sedlácích pěšky, aby jim nabízel zemědělské zařízení. Jaroslav už měl motorku. Vždycky mi říkal, jak si přál, aby si nemusel takhle vydělávat na živobytí po válce, v podstatě v roli prosebníka s velkým rizikem, jak dopadne úroda a zda dostane nakonec zaplaceno. Říkal, že válce bude pracovat jako úředník, což se mu také splnilo.

Trvalo šest let, než jsme se vzali. Manžel se bál velkého věkového rozdílu, ale mně těch dvacet jedna let vůbec nevadilo. Celý svůj život mě to vlastně táhlo ke starším lidem, odmalička jsem byla obklopená staršími lidmi. Takže několik let jsme bydleli každý zvlášť. V roce 1949 židovská obec rozhodla, že přemění budovu v Široké ulici v Praze, kde měla úřadovny, na byty pro svoje zaměstnance. Naneštěstí jen pro ty, kteří už někde bydleli a mohli nabídnout své byty na výměnu. Můj manžel byl ale v podnájmu a já jsem bydlela s tetou Gusti. Jeden jeho známý mu pomohl, pracoval na obci a společně s panem Gutigem spravoval nemovitosti židovské obce. V sousední budově na Široké ulici našel prádelnu, úplně nahoře pod střechou, nechali z ní udělat byt, který pak dali Jaroslavovi. Bydlím tu dodnes.

Naše svatba se konala v roce 1954. Neměli jsme děti, oba jsme hodně pracovali, takže jsme si rozdělili domácí povinnosti. Měli jsme krásný vztah. Na začátku našeho společného života mi manžel řekl: „Mám dvě prosby. Nebudeme se nikdy hádat a doma nebude chybět chleba, protože bez chleba už nikdy nechci být.“ Opravdu jsme se nikdy nehádali a řekla bych, že časem jsme spolu tak srostli, že jeden bez druhého vlastně neexistoval.

Interview details

Interviewte(r): Marietta Šmolková
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Marietta Šmolková
Geburtsjahr:
1921
Geburtsort:
Teplice
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Ve společnosti Strojimport
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Blochova
  Jahr der Namensänderung: 
  1954
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1992

Mehr Fotos aus diesem Land

Susanne Zahradniks Eltern Ernst und Katharina Adler nach dem Krieg
Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Karl Smolka
Sigmund und Anna Fleischer
Amalie Schwarz
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8