Viktor Hahn

+
 • Foto aufgenommen in:
  Karlovy Vary
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je druhý muž mé maminky, strejda Viktor. Fotografie je asi z druhé poloviny 20. let a řekla bych, že je to v Karlových Varech. Auto na fotce bude strejdovo.

Rodiče se rozvedli v roce 1929. Maminka se poté vdala za doktora Viktora Hahna, který se rozváděl o rok dříve. Nejdříve, hned po maminčině rozvodu, měli židovskou svatbu, a pak, po pár požadovaných měsících uzavřeli sňatek ještě na úřadě. Maminka se znala s doktorem Hahnem asi od roku 1920 a o rok později mě přiváděl na svět. Doktor Hahn pracoval jako gynekolog, působil sedm let na gynekologické klinice ve Vídni, kde žil se svou první  ženou Gretou a kde se mu v roce 1918 narodil syn Jindřich Hahn. Ve Vídni po první světové válce panovaly těžké podmínky, nebylo ani co jíst, tak se přestěhovali zpět do Teplic, kde se v roce 1891 narodil. Jako lékař tam měl velmi dobré jméno, tak k němu začala chodit i maminka. Strejda Viktor byl velmi veselý a společenský člověk, opak mého tatínka.

Při rozvodu se rodiče dohodli, že moje o skoro šest let starší sestra zůstane s maminkou a já že půjdu k tatínkovi. Když mi už bylo takových 19 let,  ptala jsem se maminky, proč jsem já jako mladší šla k tatínkovi, nebylo mi tenkrát ještě ani osm. A maminka mi vysvětlila, že nechtěla tatínkovi ublížit ještě víc, poněvadž věděla, že kdyby s ním žila moje sestra, oba by se uzavřeli do sebe  a odnaučili se mluvit. Každý by měl svoji knihu a svoje desky s hudbou a nepotřebovali by spolu komunikovat. Tak jsem zůstala s tatínkem v Dubí a sestra s maminkou bydlely v Teplicích se strejdou Viktorem.

Interview details

Interviewte(r): Marietta Šmolková
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Viktor Hahn
Geburtsjahr:
1891
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Lékař

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1992

Mehr Fotos aus diesem Land

Familie Wallisch
Amalie Schwarz
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Karl Smolka
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Sigmund und Anna Fleischer

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8