Viera Šlesingerová se svým manželem Jaroslavem Šlesingerem

+
 • Foto aufgenommen in:
  Svatý Petr
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Na této fotce jsem já se svým manželem Jaroslavem Šlesingerem, byla pořízena po 2. světové válce ve Svatém Petru v Krkonoších. Postavili jsme foťák na skálu před sebe a takhle se vyfotili.

Manžel se narodil v roce 1903 v Chocni a pocházel z české rodiny. Byl inženýrem a pracoval na Slovensku před válkou jako státní úředník a po válce jako inženýr pro automobilku Pragovka. Seznámili jsme se přes přátele. Vzali jsme se v roce 1950 a měli moc hezké manželství. Nepocházel ze židovské rodiny, ale byl to jeden z mála opravdových "filosemitů". Nikdy neuvažoval o konverzi, ale nebyl v něm ani stín antisemitismu. Nepřála jsem si vzít si Žida, ve skutečnosti jsem cítila, že nechci, aby moje děti musely projít tím, co já.

Když byly děti malé, jezdívali jsme do Chocně, odkud můj muž pocházel. Jeho otec a sestra tam tehdy stále žili. Později jsme jezdívali na dovolenou obvykle do Svatého Petra v Krkonoších, kde jsme bydleli v pronajatém pokoji. Na začátku 60. let měl manžel infarkt, takže jsme museli od prázdnin v horách upustit. Koupili jsme si pak chatu u řeky Sázavy v Samopších, což je mezi Sázavou a Ledečkem. Manžel to tam měl moc rád, protože to tam bylo krásné. Nikdo jiný kolem nebydlel a pod chatou byl jez. Přesto se mi nelíbilo, že tam jsme sami a poblíž není žádná osada. Vždycky, když jsem zabručela, tak mi muž říkal: "To chceš, aby ti koukali do talíře?" Po jeho smrti jsem tam ale přestala jezdit. V té době se syn Honza rozvedl a také tam nejezdil, takže jsem se rozhodla chatu prodat. Ale syn mě hrozně žádal, abych ji neprodávala, měl tu chatu vždycky moc rád. Začal tam zase jezdit a s přítelkyní ji moc vylepšili. Je tam teď elektřina a mnohem větší komfort. Jezdím tam poměrně málo, ten můj muž mi tam chybí. Líbí se mi tam ale ten klid a pokoj v přírodě a vždycky myslím na to, jak by manžela potěšilo, kdyby viděl, jak to tam Honza vylepšil.  

Interview details

Interviewte(r): Viera Šlesingerová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Leden
Jahr des Interviews:
2004

HAUPTPERSON

Jaroslav Slesinger
Geburtsjahr:
1903
Geburtsort:
Choceň
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1981
Todesort:
Praha
Sterbeort (Land):
Tschechien
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Státní úředník
nach dem 2. Weltkrieg:
Inženýr

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague, Shoah Visual History Foundation
Interviewdatum:
1990s

Mehr Fotos aus diesem Land

Karl Smolka
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Familie Wallisch
Susanne Zahradniks Eltern Ernst und Katharina Adler nach dem Krieg
Jindrich und Hannah Lion

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8