Artur Radvanský s Míšou Vidlákovou

+
 • Ländername:
  Israel
  Name des Landes heute:
  Israel

Tato fotografie mě a mé přítelkyně Míši (Michaely) Vidlákové byla pořízena našimi přáteli během návštěvy Izraele. Nepamatuju si už přesné datum, ale muselo to být po roce 1989, protože předtím jsme neměli možnost do Izraele vycestovat.

Můj vztah ke státu Izrael je velmi sympatický. Vím, že kdyby bylo nejhůř, mám kam jít. O izraelské obranné politice si myslím, že je to zejména výsledek tlaku Arabů. Mně osobně je líto, když někdo zabíjí židovské i arabské děti, protože se zakrvavenýma očima není možno stále žít. Byl bych moc šťastný, kdyby se to v této oblasti už vyřešilo, a říkají to i moji izraelští známí. Zpřetrhání diplomatických vztahů Izraele a ČSSR v roce 1967 mě velmi mrzelo, protože v Izraeli žil můj strýc Arnold. Ten nás byl ještě v roce 1970 na měsíc v Čechách navštívit a rok na to v Izraeli zemřel. Od té doby, vždy když jedu do Izraele, tak jedu zapálit svíčku na jeho hrob v kibucu Chefciba. Já jsem byl v Izraeli několikrát. Spolu s Míšou Vidlákovou vždy nejdříve zakotvíme v Tivonu u jejích rodinných přátel, zde si půjčíme auto a objíždíme památky, známé a strýcův hrob.

S Míšou Vidlákovou jsem se znal již od padesátých let. Moje žena Alžběta v roce 1956 onemocněla a v roce 1957 mi řekla, že se mnou nechce dál žít. Další dva roky jsme sice spolu žili, ale potom už se to nedalo vydržet. Měl jsem tenkrát na výběr. Buď se s Alžbětou rozvést, což jsem nechtěl, nebo zůstat jako doposud. Nakonec jsem s ní tedy zůstal a po čase jsem se seznámil a dal dohromady s Míšou, se kterou se „přátelím“ dodnes.

Interview details

Interviewte(r): Artur Radvanský
Interviewt von:
Martina Marsalkova
Monat des Interviews:
Červen
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Artur Radvanský
Geburtsjahr:
1921
Geburtsort:
Radvanice u Moravské Ostravy
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Student
nach dem 2. Weltkrieg:
Chemik
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Thüeberger
  Grund der Namensänderung: 
  Assimilation
  Decade of changing: 
  1950

Mehr Fotos aus diesem Land

Trude Scheuer in der Jugendbewegung Gordonia
Regina Josiper in einem Theaterstück im Altersheim in Jerusalem
Regina Josiper mit ihrer Freundin Frau Dr. Siegel in Israel
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8