Svatební fotografie Artura Radvanského

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Jahr:
  1946
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Toto je svatební fotografie moje a mé manželky Alžběty Thüebergerové, později Radvanské, rozené Kürtiové. Byla pořízena v roce 1946 v Praze.

Svou budoucí ženu jsem potkal v Osvětimi. V táboře pracovala na gestapu jako písařka u výslechů. Šéf toho oddělení byl nějaký Vídeňák, který si nechal říkat doktor. Jestli jím byl doopravdy, nevím. Alžbětu psychicky zatížilo, že před jejíma očima na oddělení u výslechů stříleli lidi. Alžbětu jsem vídal, když chodili na gestapo cestou kolem lazaretu. Nejdříve jsem se ale seznámil s její sestřenicí Klárou Weisovou. Ta taky dělala na gestapu, ale takové ty pomocné práce. Když prala esesákům prádlo, tak chodila pro horkou vodu. Vždycky přišla, řekla, že potřebuje to a to a my jsme jí to připravili. Když přišla s esesákem, tak jsme ho podplatili, většinou margarínem a chlebem, aby dělal, že nic neviděl. Pro holky připravila sestra Maria nějaké jídlo, takže Klára odnášela holkám výslužku.

V roce 1946 také za mnou přijel kamarád Emil, kterého jsem znal z Auschwitzu. Ten se už v lágru zamiloval do Klárky, Alžbětiny sestřenice. Byla to taková láska na dálku, protože se nemohli stýkat, to bylo totiž zakázané, a jenom se potkávali. Klárka po válce bydlela s Alžbětou v Italské ulici v Praze. Emil mi řekl, abych šel s ním k nim na návštěvu. Tak jsem šel. Děvčata tam byla dohromady čtyři. Klárka, kamarádka z Auschwitzu, další kamarádka, která se zachránila v klášteře u jeptišek, a Alžběta. Ta ale zrovna ležela v posteli s chřipkou. V neděli už jí ale bylo lépe, tak jsem si s ní povídal a dohodli jsme se, že v neděli půjdeme na Barrandov tancovat. A na té zábavě jsme se rozhodli, že se vezmeme. Ona mě potom představila bratrovi Laszlovi. Brali jsme se v roce 1946 ve Staronové synagoze.

Interview details

Interviewte(r): Artur Radvanský
Interviewt von:
Martina Marsalkova
Monat des Interviews:
Červen
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Alžběta Radvanská
Jüdischer Name:
Aron Fischel ben Mordechaj
Geburtsjahr:
1918
Geburtsort:
Komárno
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Zapisovatelka a stenografka
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Kürtiova
  Jahr der Namensänderung: 
  1946
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage
 • Vorheriger Familienname: 
  Thüebergerova
  Grund der Namensänderung: 
  Assimilation
  Decade of changing: 
  1950s

Mehr Fotos aus diesem Land

Karl Smolka
Amalie Schwarz
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Jindrich und Hannah Lion
Sigmund und Anna Fleischer

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8