Milena Procházková v dětství

+
 • Jahr:
  1932
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Na téhle fotografie jsem já asi ve dvou letech. Kde fotka vznikla, nemám ponětí.

Narodila jsem se 3. září 1930 v Praze. Kromě doby, kdy jsem byla v Terezíně, jsem nikdy nežila nikde jinde. Mám středoškolské vzdělání, absolvovala jsem v Praze gymnázium.

Sourozence jsem žádné neměla. Našim se sice v roce třicet čtyři, to mně byly čtyři roky, narodil chlapeček Jan, ale ten měl těžkou vývojovou vadu hrudníku a zemřel ještě jako miminko. Dožil se pěti měsíců. Byla to evidentně nějaká genová porucha. Já ji mám nejspíš také, vrozenou vadu srdce, ale u mě se to podařilo nějak překousat. Je možné, že to mám po tátovi, i když infarkt s vrozenou vadou nemá co dělat. Maminka nikdy nic se srdcem neměla, i když ona zase byla těžký kuřák. Ale u ní se na nic nepřišlo, to vím bezpečně. Já jsem šla hned, jak jsem mohla, do důchodu, abych se o ni mohla starat, protože už na tom byla moc špatně.

Jako malá jsem do školky nechodila, maminka byla se mnou doma a měli jsme také služebnou. V šestatřicátém jsem šla rovnou do první třídy. Vzhledem k tomu, že maminka potom pracovala u táty v kanceláři, tak služebná vedla domácnost, starala se o mě, o nákup. Pamatuji se na Lídu, ta u nás vydržela až do války a byla u nás ještě i po válce, než se vdala. Stýkali jsme se s ní ale i potom.

Pamatuji se, když jsem začínala chodit do školy. Já tenkrát byla takové neduživé dítě - to bylo od té mé srdeční vady. Ve škole řekli, že musím mít devatenáct kilo, aby mě vzali do první třídy. Tak do mě rodiče pořád něco cpali. Nakonec jsem do té první třídy šla a byl tam moc hodný pan učitel. Ale že bych nějak horlila pro školu a pro vzdělávání svého ducha, tak to se musím přiznat, že bohužel vůbec. Škola mě opravdu nebrala.

Interview details

Interviewte(r): Milena Procházková
Interviewt von:
Zuzana Strouhová
Monat des Interviews:
Prosinec
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Milena Procházková
Geburtsjahr:
1930
Geburtsort:
Praha
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Laboratorní technik
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Kosinerová
  Jahr der Namensänderung: 
  1951
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Mehr Fotos aus diesem Land

Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Amalie Schwarz
Karel Stiassny im Urlaub
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8