Adolf Munk a Olga Munková

+
 • Jahr:
  1923
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je obrázek mých rodičů, Adolfa Munka a Olgy Munkové rozené Náchodové. Byl pořízen v roce 1923.

Myslím si, že se maminka s tatínkem k sobě příliš nehodili. Maminka nikdy nebyla se svým životem příliš spokojená. Nelíbil se jí maloměstský život a pořád toužila z Brandýsa uniknout. Občas tatínkovi ujela taxíkem do Prahy. Chodila tam prý moc ráda do kaváren.

Tatínek byl úplný opak. Toužil po klidu, asi jako já. Zdědil jsem povahu spíše po tatínkovi než po mamince. Tatínek měl sice špatné nohy, ale přesto rád chodil na procházky. Vždycky vzal psa, který se jmenoval Rek a  šel po silnici přes pole směrem na vesnici Zápy. Občas mě bral s sebou, anebo chodil s naším rodinným lékařem, doktorem Lauferem. Tehdy ještě nejezdila auta, a tak šli po silnici a probírali mezinárodní situaci. Nevím přesně, jaké byly tatínkovy politické názory, ale někdo mi říkal, že byl sociální demokrat.

Doktor Laufer byl tatínkův nejbližší přítel, s ním se stýkal úplně nejvíc. Doktor měl velice slavného bratra, který byl před válkou známý sportovní reportér, že ho Němci celou válku nechali na pokoji. Byl sice rovněž ze smíšeného manželství, ale hlavně mu pomohlo jeho před válkou tak slavné jméno. Komentoval v rádiu všechna důležitá fotbalová utkání. Jeho bratr, tatínkův nejbližší přítel a náš rodinný lékař, šel ale s celou rodinou do Osvětimi.

Kromě procházek tatínek rád truhlařil a také maloval. Měl v prádelně kompletně zařízenou truhlářskou dílnu. Ve volných chvílích vyráběl všechno možné,  malé kusy nábytku, židličky, stoličky. Zřejmě ho to velmi bavilo. Všichni příbuzní a známí z toho měli legraci, protože on je obdarovával těmi svými výrobky.

Tatínek také maloval. Zavřel se na půdu, kde měl malířské štafle a okénkem výhled do polabské krajiny. Maloval tam většinou žánrové obrázky. Když jsem byl dítě, kreslil mi vojáky a koně. Uměl moc krásně kreslit i malovat. I my jsme po něm zdědili základní výtvarný talent a můj bratr se tomu později i více věnoval. Sestra celý život toužila být módní návrhářkou a dokonce i maminka hezky kreslila, ale nijak zvlášť jsme toho nevyužili.

Interview details

Interviewte(r): Jiří Munk

HAUPTPERSON

Jiří Munk
Geburtsjahr:
1932
Geburtsort:
Praha
Geburtsland:
Československo
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Architekt

Mehr Fotos aus diesem Land

Karel Stiassny im Urlaub
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Jindrich und Hannah Lion
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8