Vohryzkovi na výletě v Tatrách

+
 • Foto aufgenommen in:
  Hrebienok
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Slovenia
  Name of the photographer / studio:
  Schubert

Tohle jsou naši příbuzní Vohryzkovi na výletě v Tatrách, pózují před Studenovodskými vodopády u Hrebienoku. Nalevo je otcova sestra Bedřiška Vohryzková, rozená Munková, zcela napravo je její manžel Vilém Vohryzek a před ním stojí dvě sestry, mladší je Helena a starší Hana.

Vohryzkovi žili na statku v Sudetech, který se jmenoval Doubravice. Získali ho díky tomu, že tatínkův bratr Josef Munk byl v Rusku za první světové války legionářem.

Když byla po první světové válce pozemková reforma a rozprodávala se velká šlechtická panství, legionáři měli přednost a díky tomu si strýček mohl dovolit pořídit si napůl velkostatek s Vohryzkovými. Obě rodiny byly vzájemně vícekrát spřízněné, protože strýc Josef Munk si vzal sestru Viléma Vohryzka Martu Vohryzkovou. Vohryzkovi tehdy patřili k „lepším“ velkostatkářům, jezdili kočárem do Teplic a jejich dcery byly u tzv. selské jízdy. Selská jízda byla taková garda, jak by se dříve řeklo – českých vesnických kulaků. Dostat se k selské jízdě bylo velkou ctí. Účastnila se všech významných slavností a měla vlastní jezdecké koně.

Když byly v osmatřicátém roce Sudety Němci zabrány a naše příbuzné odtamtud vyhnali, Vohryzkovi pak bydleli u nás v Brandýse a Munkovi někde v Praze. Domnívám se, že všichni naši příbuzní, kteří přišli ze Sudet do Prahy, byli potom jako jedni z prvních vybráni do transportů, které nešly do Terezína, ale rovnou do Lodže nebo do Estonska. Mezi nimi byla Hana Vohryzková, provdaná za Hugo Steina. Oba zemřeli v Lodži a byli prohlášeni za mrtvé už v roce 1942. Zbytek rodiny Vohryzkových, strýček Vilém, teta Bedřiška a jejich mladší dcera Helena, odjeli transportem nejdříve do Terezína a potom do Osvětimi, kde v roce 1944 zemřeli.

Interview details

Interviewte(r): Jiří Munk
Interviewt von:
Terezie Holmerova
Monat des Interviews:
January
Jahr des Interviews:
2006
Prague, Tschechien

HAUPTPERSON

Hana Steinova
Geburtsjahr:
1917
Geburtsort:
Duchcov
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1942
Todesort:
Lodz
Sterbeort (Land):
Polsko
Todesort:
Lodz
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Vohryzková
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund und Clara Trebitsch mit ihren Kindern Ernst und Hedwig
Meine Eltern Miriam und Eduard Wonsch auf der Flucht in Ljubljana
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8