Eva Meislová s kamarádkami na letním skautském táboře

+
 • Foto aufgenommen in:
  Červená Řečice
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tahle fotka byla pořízena v Červené Řečici před 2. světovou válkou, když jsem tam byla na skautském táboře.

Na tom táboře jsem strávila dva týdny během letních prázdnin. Spali jsme ve stanech. Chodili jsme na výlety nebo se koupat, učili jsme se žít v divočině a vázat uzly. Večer jsme mívali táboráky a zpívali. Děvčata a chlapci měli každý svůj vlastní tábor, byly ale blízko sebe. Přes den a večer na táborák byli kluci a holky dohromady.

Skautská organizace byla velice populární a hodně dětí tam chodilo. Vedle letních táborů jsme se setkávali také během roku. Skautská organizace se snažila rozvíjet vztah mladých lidí k přírodě, organizovat sporty a hry, pochody a táboření, učit praktickým dovednostem, sebedisciplíně a kamarádství.

Jela jsem s nimi na tábor dvakrát nebo třikrát a odešla jsem před tím, než mě mohli vyloučit kvůli mému židovskému původu. Nikdy jsem nepociťovala nějaký zvláštní antisemitismus. Pamatuju si jen jeden incident. Čekala jsem u doktora, a když jsem přišla na řadu, uslyšela jsem, jak jeden fašista, člen Vlajky, začal ječet, že jako Židovka bych měla čekat a být poslední v řadě. Po 2. světové válce toho člověka chytli a soudili. Vím to, protože můj muž se šel na ten proces podívat. Později měl ten člověk vážné zdravotní problémy, takže nakonec chodil k židovskému doktorovi!

Na sporty jsem byla dobrá. Chodila jsem do Rytmiky, kde jsme tancovali na hudbu. V zimě jsem chodila bruslit a lyžovat a taky cvičit do Sokola.

V Táboře jsem vychodila českou školu. Pak jsem šla na gymnázium, ale po pátém ročníku jsem musela odejít kvůli svému židovskému původu. Byla jsem jediná Židovka ve třídě. Ve škole ještě byli nějací další Židé, ale ne v mé třídě. V Táboře jsme měli tři obecné školy a dvě střední, ale žádnou speciálně židovskou školu. Žáci navštěvovali školu podle místa bydliště. Dodnes chodím na třídní srazy se spolužáky s gymnázia, přestože nemám maturitu. Říkají, že je to jedno, berou mě jako jednu z nich. Naše třída byla dívčí třída a všechny se ke mně vždycky dobře chovaly. Nemůžu si stěžovat na žádný antisemitismus. Moje spolužačky se na mě nedívaly jako na Židovku a nikdy jsem z jejich strany nezažila žádné protižidovské akce.  

Interview details

Interviewte(r): Eva Meislová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Březen
Jahr des Interviews:
2003

HAUPTPERSON

Eva Meislová
Geburtsjahr:
1923
Geburtsort:
Tábor
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Vedoucí oddělení
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Böhmová
  Jahr der Namensänderung: 
  1946
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
07.08.2000

Mehr Fotos aus diesem Land

Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Jindrich und Hannah Lion
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Sigmund und Anna Fleischer
Amalie Schwarz

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8