Eva Meislová se svými prarodiči Veronikou Böhmovou a Jakubem Böhmem

+
 • Foto aufgenommen in:
  Čelkovice
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tahle fotografie byla pořízena na zahradě u prarodičů z otcovy strany ve 30. letech. Jsem na ní se svými prarodiči Veronikou Böhmovou a Jakubem Böhmem.

Babička se narodila v Čelkovicích u Tábora, ale nepamatuju si, kdy přesně. Její otec byl v Táboře šámesem. Když si děda vzal babičku, přestěhoval se z Moravy do Čelkovic, kde bydlela. Čelkovice byly tehdy předměstím Tábora. Otevřel si v Táboře obchod se suknem. Zaměstnával tam jednoho prodavače a v dílně, která byla vedle obchodu, několik krejčí a jednoho mistra. Šili pánské oblečení, hlavně uniformy pro vojenskou posádku v Táboře.

Prarodiče bydleli asi 15 minut cesty pěšky od nás. Měli hezký dům se zahradou vedle řeky. Neměli elektřinu, takže svítili petrolejkami a záchod měli na dvorku. Děda u nás kromě víkendů spával, protože to pro něj do Čelkovic bylo daleko. Zůstal až do večera v krámě a pak přišel a četl Prager Tagblatt. Babička měla své vlastní kamarádky, ale Židovky to nebyly, protože v Čelkovicích žádní Židé nežili. Sešly se a kecaly, ale celkově moc volného času neměly.

Babička byla celý život v domácnosti. Na pomoc měla služku. Jejím koníčkem bylo chování slepic. Dědeček zbožný vůbec nebyl, chodil do synagogy jen na Jom kipur. Pocházel z normální české rodiny, ale byl velký vyznavatel Rakouska-Uherska. Babička zbožná byla, ale nijak mimořádně. Měla košer kuchyni, dodržovala šabat a chodila do synagogy na Jom kipur a Roš hašana. Čelkovice byly malá vesnice a prarodiče tam žili stejně jako ostatní Češi. Starali se o rodinu, dům, zahradu a obchod.

U dědy s babičkou jsme dětství netrávili, ale jednou týdně jsme tam chodili. Spolužák mého bratra Rudolfa žil v Čelkovicích a měl sourozence, s těmi jsme si hráli. Naše oblíbené místo byl dřevěný altánek v zahradě. Byla tam spousta ovocných stromů, hlavně jabloní. S Rudolfem jsme to tam měli rádi.

Prarodiče byli s námi deportovaní do Terezína v listopadu 1942 a zemřeli tam. Děda zemřel v roce 1942, když mu bylo kolem osmdesáti let. Babička zemřela přesně za měsíc po dědečkovi, jednak byla už stará, ale taky na sebe byli celý život zvyklí, tak zemřela taky trochu na ten smutek z jeho ztráty.

Interview details

Interviewte(r): Eva Meislová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Březen
Jahr des Interviews:
2003

HAUPTPERSON

Veronika Böhmova
Geburtsort:
Čelkovice
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1942
Todesort:
Theresienstadt/Terezin
Todesort:
Theresienstadt/Terezin
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
V domácnosti
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Redererova
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage
  Decade of changing: 
  1880

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
07.08.2000

Mehr Fotos aus diesem Land

Karel Stiassny im Urlaub
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8