Svatební fotografie Evy Meislové a Jiřího Meisla a jeho bratra Richarda Meisla s jeho ženou Martou

+
 • Foto aufgenommen in:
  Tábor
  Jahr:
  1946
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je obrázek z mojí svatby v Táboře v roce 1946. Svatba se konala na den rok poté, kdy mě osvobodili. Neuvědomila jsem si to, dokud jsem nedostala telegram s blahopřáním od svých někdejších spoluvězeňkyň. Měli jsme dvojitou svatbu s manželovým bratrem Richardem Meislem, který je první zprava. Vedle Richarda je jeho žena Marta, pak můj manžel Jiří Meisl a já. Marta byla Židovka a přišla za holokaustu o manžela.

Manžel se narodil v Červeném Újezdě u Benešova v roce 1921. Roku 1930 koupili jeho rodiče dům s obchodem v Táboře a přestěhovali se tam. Jiří s příbuznými oslavil bar micva a pamatuju si, že tehdy dostal své první hodinky. To bylo v červenci 1934. Žil s rodiči a bratrem Richardem. Začali jsme spolu chodit v patnácti. Jirka se taky hodně kamarádil s mým bratrem Rudou. Byli spolu v Hachšara, stejně jako na nucených pracích a v koncentračním táboře. Naši rodiče se také přátelili. I on pocházel z české rodiny. Před válkou vystudoval dvouletou obchodní školu a chvíli pracoval v kanceláři ve Velimských cukrovinkách. Pak už byl doma a nemohl pracovat.

Válka nás na nějakou dobu rozdělila. Odjeli jsme transportem do Terezína a pak do Osvětimi. Z Osvětimi byl Jiří se svým bratrem deportovaný do koncentračního tábora ve Schwarzheide. Jirka s Richardem byli osvobozeni v Terezíně po pochodu smrti ze Schwarzheide.

Když jsem se z Bergen-Belsenu vrátila s maminkou do Tábora, nevěděla jsem, že je Jirka naživu. V Táboře bylo pekařství, které patřilo rodině Lapačkových, a Jirka tam chodil pro chleba. Současně tam přišla paní Macáková, která paní Lapačkové vyprávěla, že jí maminka psala. Tak se Jirka dozvěděl, že jsem naživu.

Po svatbě jsme bydleli v jednom domě s Richardem, jeho ženou a jejich dvěma dcerami. Jiří s Richardem se rozhodli obnovit po válce velkoobchod s cukrovinkami po rodičích. Neměli jsme moc peněz, ale Orion, továrna na cukrovinky, jim dala úvěr na zboží na jméno jejich otce, takže jsme začali. Já jsem byla s nimi zaměstnaná, maminka byla doma a vařila nám a hospodařila. Prodávali jsme tehdy zboží malým obchodníkům. Měli jsme Tatrovku auto a závozníka. Docela jsme prosperovali, ale nadřeli jsme se tam tedy dost. Musela jsem být v obchodě nebo kanceláři celý den. Když nám ho komunisti v roce 1948 znárodnili, byla jsem vlastně ráda, že jsem se ho zbavila.

Interview details

Interviewte(r): Eva Meislová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Březen
Jahr des Interviews:
2003

HAUPTPERSON

Jiri Meisl
Geburtsjahr:
1921
Geburtsort:
Červený Újezd
Todesjahr:
1999
Todesort:
Tábor
Sterbeort (Land):
Tschechien
Gestorben:
after WW II
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Úředník
nach dem 2. Weltkrieg:
Úředník

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
07.08.2000

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund und Anna Fleischer
Amalie Schwarz
Karl Smolka
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Familie Wallisch
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8