Anna Krauskopfová a její dcera Erna Kolbová

+
 • Foto aufgenommen in:
  Karlovy Vary
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tenhle obrázek byl pořízený na začátku 30. let, pravděpodobně v Karlových Varech. Babička (Anna Krauskopfová) a její dcera Erna (Kolbová, rozená Krauskopfová) tam velice často jezdívaly.

Moje babička z matčiny strany se jmenovala Anna, rozená Glücksmannová. Myslím, že se narodila někdy v 70. letech 19. století v Horním Litvínově. O její rodině ani případných sourozencích nic nevím. Myslím, že neměla žádné vyšší vzdělání. Byla to česká Židovka, doma se mluvilo zásadně česky.

Babička organizovala domácnost. Jezdila sice nakupovat do tržnice, ale měla na to šoféra v livreji. Nevím, z jaké rodiny pocházela, ale asi na to byla zvyklá. Jedna švadlena z továrny za ní vždycky jednou týdně chodila a dávala do pořádku její garderobu, prala, žehlila a zašívala. V továrně byla babička velmi oblíbená jako hodná paní šéfová. Když měla svátek, tak se na sv. Annu nepracovalo, najala se hudba a na dvoře továrny se tancovalo.

Babička byla bohužel nemocná, měla problémy se štítnou žlázou, které jsem po ní podědila. Zemřela v Praze v  roce 1932, když jsem byla malá holka. Je pochovaná na židovském hřbitově.

Maminka měla sestru Ernu a bratra Rudolfa. Erna byla o dva roky mladší, byla bezdětná, ale vdaná, její manžel se jmenoval Oskar Kolb. Oskar byl Žid a pracoval jako ředitel podniku na výrobu lihovin. Teta Erna byla v domácnosti. Každou neděli jsme s dědou vyzvedli strýčka Oskara a jeli na hřbitov za babičkou a cestou zpátky jsme si u tety dali svačinu a pak jsme pokračovali domů na oběd. Pamatuju si, že teta Erna měla psa. Nemyslím, že byli Erna s Oskarem nějak zbožní, ale určitě chodili do synagogy alespoň na velké svátky. Oskar zemřel ještě před transporty, Erna byla transportována do Terezína na podzim roku 1942 a v ten samý rok pak dále do koncentračního tábora Malý Trostinec v Polsku, kde byla zastřelena.

Interview details

Interviewte(r): Ruth Goetzová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Říjen
Jahr des Interviews:
2004

HAUPTPERSON

Anna Krauskopfová
Jahrzehnt der Geburt:
1870
Geburtsort:
Horní Litvínov
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1932
Todesort:
Praha
Gestorben:
before WW II
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
V domácnosti
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Glucksmannova
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1999

Mehr Fotos aus diesem Land

Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Karl Smolka
Amalie Schwarz
Sigmund und Anna Fleischer
Susanne Zahradniks Eltern Ernst und Katharina Adler nach dem Krieg
Karel Stiassny im Urlaub

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8