Ruth Goetzová v obecné škole

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je obrázek z obecné školy na Vyšehradě. Pamatuju si, že ta dívka sedící vedle mě byla moje kamarádka Jarka. Obrázek byl pořízený na začátku 30. let, když jsem byla asi ve čtvrté třídě.

Než jsem začala chodit do školy, vodila mě vychovatelka na hodiny francouzštiny k jedné staré Francouzce. Francouzštinu jsme měli i na gymnáziu, učila nás strašně milá paní profesorka. Jenže já jsem sice uměla mluvit plynně, ale gramatiku jsem moc neovládala. A profesorka trvala na tom, že se ji musím naučit. Já jsem zase trvala na tom, že francouzsky umím nejlíp z celé třídy, tak jsme se dostaly do sporu. A ona říkala, že když se nenaučím tu gramatiku, nechá mě propadnout. A já jsem oponovala, že tohle nemůže. A tak jsme se handrkovaly nějakou dobu, až mi v sekundě v kvartálu, kdy se nedávalo vysvědčení, ale psalo se ohodnocení, napsala čtyřku. A doma mě pak málem lynčovali, takže jsem se to musela doučit. Dnes už ale bohužel nic neumím. 

Navštěvovala jsem gymnázium ve Slezské ulici. Kvůli protižidovským zákonům jsem musela odejít v kvartě. Dostala jsem se přes nějaké známé do soukromé obchodní školy, kde jsem strávila jeden rok. Tím pro mne studia skončila, protože po návratu z lágru jsem měla jiné starosti a maturitu jsem si prostě nedodělala. Mým životním cílem bylo studovat medicínu a věnovat se dětskému lékařství, z toho ale vzhledem k válečným a poválečným okolnostem sešlo.

Interview details

Interviewte(r): Ruth Goetzová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Říjen
Jahr des Interviews:
2004

HAUPTPERSON

Ruth Goetzová
Geburtsjahr:
1923
Geburtsort:
Chemnitz
Geburtsland:
Deutschland
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Účetní

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1999

Mehr Fotos aus diesem Land

Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Sigmund und Anna Fleischer
Susanne Zahradniks Eltern Ernst und Katharina Adler nach dem Krieg
Karl Smolka
Amalie Schwarz
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8