Ruth Goetzová s rodinou a přáteli

+
 • Jahr:
  1958
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tenhle obrázek pochází z roku 1958. Zleva je na něm moje nevlastní dcera Miluška, já stojím vedle ní, pak je tam rodina Richterova. Richterovi byli naši přátelé. Můj syn René sedí na klíně svému tatínkovi Jiřímu.

Odjakživa jsem milovala děti, jako mladá dívka jsem se chtěla stát dětskou lékařkou. Když jsem se vrátila z lágru, doktoři mi řekli, abych nepočítala s tím, že bych mohla otěhotnět. Byla jsem z toho velice špatná a ani jsem se nehrnula do vdávání. Pak jsem poznala jednoho rozvedeného pána, který měl ve své péči šestiletou holčičku jménem Miluška. Tak jsem si říkala, že když nebudu mít vlastní dítě, proč bych nemohla alespoň vychovat jiné. Vdávala jsem se v roce 1955 a hned rok nato jsem otěhotněla a narodil se mi syn René.

Můj tehdejší manžel se narodil v roce 1918 v Praze, byl Čech a jmenoval se Jiří Šetina. Poznali jsme se přes zaměstnání. Pracoval v podniku s názvem Laboratorní přístroje, kde se začal vyrábět plynový chromatograf. On a ještě jeden jeho kolega se s tím přístrojem naučili pracovat, a když to pak jejich podnik prodával, jezdili učit lidi jak s tím pracovat. Na vizitce měl napsáno "expert na plynovou chromatografii". Takže jezdil po světě a skoro pořád nebyl doma. V roce 1972 jsme se rozváděli, našel si mladší ženu původem z Ruska.

Miluška v roce 1968 emigrovala do Vídně a pak do Ameriky, kde dodnes žije. Mám tam dva vnuky. Milušku jsem několikrát navštívila, ale teď už ona jezdí spíš sem za mnou. Máme spolu krásný vztah. Poprvé jsem za ní byla někdy v sedmdesátých letech, tenkrát to ale nebylo tak jednoduché. Pamatuju si, že si mého tehdejšího manžela volali na policii a ptali se ho, proč chci jet do Ameriky já, když nejsem její matka.

Interview details

Interviewte(r): Ruth Goetzová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Říjen
Jahr des Interviews:
2004

HAUPTPERSON

Ruth Goetzová
Geburtsjahr:
1923
Geburtsort:
Chemnitz
Geburtsland:
Deutschland
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Účetní

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1999

Mehr Fotos aus diesem Land

Amalie Schwarz
Karel Stiassny im Urlaub
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas
Susanne Zahradniks Eltern Ernst und Katharina Adler nach dem Krieg
Familie Wallisch

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8