Rodina Ruth Goetzové v Karlových Varech

+
 • Foto aufgenommen in:
  Karlovy Vary
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tenhle obrázek byl pořízený ve 20. letech v Karlových Varech, kam naše rodina jezdívala. Zleva tu můžete vidět pana Picka, který byl přítelem Oskara Kolba, manžela tety Erny. Druhého člověka zleva nepoznávám, pak je tu teta Erna s Oskarem a dědeček Jindřich Krauskopf.

Můj dědeček z matčiny strany se jmenoval  Jindřich Krauskopf a narodil se v roce 1872 v Oticích u Klatov. Nevím, jakého vzdělání dosáhl, ale určitě nestudoval univerzitu. Bydleli s babičkou v Praze, nejdříve ve Vodičkově ulici. Tehdy začali od píky, šili čepičky a kabátky a  další věci pro novorozeňata a postupně se vypracovávali, až si děda otevřel na Vyšehradě v Praze továrnu na výrobu pokrývek hlavy. Firma se jmenovala anglicky ERKA CAP. ERKA byla značka pocházející z iniciál dědova syna Rudolfa Krauskopfa. V továrně se šilo ve velkém, měli jsme mnoho obchodních zástupců, kteří se pohybovali po celé republice. V samotné továrně pracovalo okolo 200 zaměstnanců. Pamatuju si, že jsme dokonce měli tu čest a šili jsme čepice pro prezidenta Masaryka.

Erna byla o dva roky mladší než maminka, byla bezdětná, ale vdaná, její manžel se jmenoval Oskar Kolb. Oskar byl Žid a pracoval jako ředitel podniku na výrobu lihovin. Teta Erna byla v domácnosti. Každou neděli jsme s dědou vyzvedli strýčka Oskara a jeli na hřbitov za babičkou a cestou zpátky jsme si u tety dali svačinu a pak jsme pokračovali domů na oběd. Pamatuju si, že teta Erna měla psa. Nemyslím, že byla Erna s Oskarem nějak zbožní, ale určitě chodili do synagogy alespoň na velké svátky. Oskar zemřel ještě před transporty, Erna byla transportována do Terezína na podzim roku 1942 a v ten samý rok pak dále do koncentračního tábora Malý Trostinec v Polsku, kde byla zastřelena.

Interview details

Interviewte(r): Ruth Goetzová
Interviewt von:
Pavla Neuner
Monat des Interviews:
Říjen
Jahr des Interviews:
2004

HAUPTPERSON

Erna Kolbová
Geburtsjahr:
1902
Geburtsort:
Praha
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1942
Todesort:
Maly Trostinets
Sterbeort (Land):
Russland
Todesort:
Maly Trostinets
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
V domácnosti
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Krauskopfova
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum in Prague
Interviewdatum:
1999

Mehr Fotos aus diesem Land

Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Sigmund und Anna Fleischer
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Jindrich und Hannah Lion
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas
Karl Smolka

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8