Anna Kopská se svým synem, snachou a Hanušem Brodem

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Jahr:
  1940
  Ländername:
  Protektorát Čechy a Morava, 1939-1945
  Name des Landes heute:
  Czech Republic
  Name of the photographer / studio:
  Rudolf Fojtuv, Smecky 30, Praha

Tohle je další fotografie pořízená pouličním fotografem. Je na ní Anna Kopská, její syn Pepek se svou ženou a můj bratr Hanuš Brod. Šli někam na procházku, nejspíš je to v Praze ve Stromovce. Vím jistě, že ta fotka byla pořízena za války, v roce 1940.

Pepka, syna Ančí Kopské, jsem poznal, až když to byl už dospělý muž, který se vrátil z války. Jednoho dne někdo zazvonil, náhodou jsem byl v tu dobu doma, paní Kopská šla otevřít a najednou slyším, že vítá nějakého Pepka, svého syna, jak jsem později zjistil. Pepek se Ančí narodil ještě za Rakouska-Uherska, když jí bylo asi 18. Ančí byla vdaná, ale jen velice krátce, její manžel zemřel na tuberkulózu. Celé její manželství je taková záhada, nikdy o něm nemluvila. Kde Pepek vyrůstal, když byl malý, také nevím. Jak říkám, poznal jsem ho teprve, když už byl dospělý.

Pepek se oženil a postavil si vilu ve Žlebech u Čáslavi se svou ženou, která taky pocházela z Čáslavska. Paní Kopská jim pravděpodobně dost finančně vypomáhala, protože nebyla moc šťastná, když se Pepek pár let nato rozvedl, nechal dům ženě a přestěhoval se sám do Prahy. Tím způsobem tedy paní Kopská vlastně přišla o všechny své úspory. Ten dům ve Žlebech si moc dobře pamatuju, jezdívali jsme tam o letních prázdninách. Tam jsme také byli, když zemřel můj otec a tam jsme se o jeho smrti dozvěděli. Za války jsme u nich měli nějaké věci, ukryté ve stěně, které jsme po válce samozřejmě dostali zpátky.

Před pár lety jsme tudy projížděli, a tak jsem si řekl, že se tam zastavíme. Zazvonili jsme na zvonek vily, a když vyšel nějaký muž, řekl jsem mu, že tu kdysi žila jistá paní Kopská. A on povídá: "Ano, ano, Marie, pojď sem." A ven vyšla Marie, Pepkova bývalá žena. Znal jsem ji jakou mladou a krásnou ženu a teď přede mnou stála taková stará babička. A naopak, ona mě naposledy viděla jako kluka a teď jsem tu stál se svojí vnučkou. Děti Marie a Pepka, se kterými jsem si hrával, už taky vyrostly a mají své děti... No, proud času je neúprosný.

Když se Pepek rozvedl, šel do Prahy a pracoval tam v nějaké továrně. Za války žil s matkou v našem bytě v Masné ulici a pomáhal jí ho udržovat. Když se znovu oženil, přestěhoval se do Holešovic a měl se svou druhou ženou syna. Zemřel v polovině 60. let, pár let po své matce.

Interview details

Interviewte(r): Toman Brod
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Anna Kopská
Geburtsjahr:
1892
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1963
Todesort:
Praha
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Kuchařka
nach dem 2. Weltkrieg:
V domácnosti
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Valentova
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage
  Decade of changing: 
  1910

Mehr Fotos aus diesem Land

Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Jindrich und Hannah Lion
Sigmund und Anna Fleischer
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir
Amalie Schwarz
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8