Anna Kopská se Šárkou Brod-Hyland

+
 • Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je moje dcera Šárka a paní Kopská na zámku Liblice u Mělníka, kde byly na prázdninách v létě 1963. Budova patřila Akademii věd a my jako zaměstnanci jsme ho využívali k rekreaci, takže jsme tam byli asi dvakrát nebo třikrát. Moje žena a já jsme museli chodit do práce, ale jezdívali jsme je tam navštěvovat. Patřil k tomu park, kam si Šárka chodila hrát, rybník, kde se dalo koupat...

Ančí Kopská byla důležitou postavou v životě mé dcery. Byla pro ni jakoby babička, bába. Vlastně na ni přenesla všechnu svou lásku. Byla to další generace, o kterou se paní Kopská starala. Moje žena byla zaměstnaná, na rozdíl od mojí matky za mého dětství, proto to byla opravdu Ančí, kdo se Šárce v jejím dětství nejvíce věnoval. Tenkrát bylo zvykem děti dávat do školy, Šárka sice nějakou dobu chodila také, ale bába ji vždycky vyzvedla a šla s ní do parku nebo na hřiště.  Vařila jí kašičky, když třeba plakala, já jsem říkal: "Prosím tě, nech ji brečet." Ale Ančí že ne, že jí nemůže  nechat brečet. Asi měla pravdu, malé dítě vyžaduje pořád nějakou společnost. Tak šla za ní, tišila jí, četla pohádky, uspávala… Určitě měla o Šárku větší strach, než jsme měli my. Když byla nemocná, byla z toho celá vyděšená. My jsme nad tím mávli rukou, no tak co, malé děti mívají teploty.  Jak mi říkala vnučka, ještě teď na ni dcera hodně vzpomíná a hodně o ní mluví, vždyť Šárka taky prožila ta nejkrásnější dětská léta právě s ní.

Na fotografii je paní Kopská dva roky před smrtí. Měla rakovinu, během posledních let života ztratila hodně na váze, sešla. Zemřela v zimě 1963 v nemocnici Na Františku. Nebyla to moc dobrá nemocnice. Sice jsme za ní chodili, ale kvalitní lékařskou péči jsme zajistit nemohli. Její smrt jsem určitě  bral jako smrt dalšího člena mé rodiny. Zejména pro Šárku byla její ztráta velmi těžká, hodně ji oplakala.  

Interview details

Interviewte(r): Toman Brod
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Anna Kopská
Geburtsjahr:
1892
Geburtsland:
Rakousko
Todesjahr:
1963
Todesort:
Praha
Beruf
Vor dem 2. Weltkrieg:
Kuchařka
nach dem 2. Weltkrieg:
V domácnosti
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Valentova
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage
  Decade of changing: 
  1910

Mehr Fotos aus diesem Land

Familie Wallisch
Sigmund und Anna Fleischer
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8