Libuše Brodová

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Jahr:
  1958
  Ländername:
  Československo, 1945-1989
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle je moje žena Libuše Brodová, rozená Kvasničková. Fotka je z roku 1958, z doby, kdy jsme byli už čtyři roky svoji a měli malou dceru Šárku.

Libuši jsem poznal během studia v roce 1952. Byla o tři roky mladší a pocházela z Moravy. Poznali jsme se na koleji v Opletalově ulici, kam jsem chodil za svými kamarády, abychom pořádali různé takové párty nebo nacvičovali všelijaké veselé divadelní výstupy. Začali jsme spolu chodit a po dvou letech, ještě před dokončením školy, jsme se v čtyřiapadesátém roce vzali.

Libuše byla taková uvědomělá, spíš proletářského původu, i když její otec byl četník, tak jakýpak proletář. Celá rodina se po válce věnovala politice a vstoupila do komunistické strany. Moje žena byla přesvědčená svazačka. Myslím si, že na mě shlížela s jakýmsi odstupem, protože poznala, že já zas tak přesvědčený svazák nejsem, že jsem dokonce ochoten v soukromí vyprávět takzvané reakční vtipy, což byla strašná urážka, nesmělo se to. Pod mým vlivem se však zcivilizovala a velmi brzy se z ní stala normální dívka.

Měli jsme studentskou svatbu na Staroměstské radnici, prakticky jsem ani neměl na její zaplacení. Byla opravdu taková studentská, konala se 30. dubna 1954 a druhý den jsme hned šli do průvodu. Tehdy se chodilo do průvodu Prahou, celá škola se podílela. Byla to komedie, měli jsme oslavovat první máj a naši stranu a vládu, naše představitele. Po svatbě jsme bydleli, spolu s paní Kopskou, dál v bytě v Masné ulici. Na podzim se nám narodila dcera Šárka.

Po škole moje žena pracovala nějakou dobu v archivu, ale pak ji dali na jiné místo, nezdála se jim dost důvěryhodná. Začala pracovat v Encyklopedickém ústavu Akademie věd, podílela se na tvorbě jednoho naučného slovníku.

Po okupaci ale o práci taky přišla, čímž začala její dlouhá kariéra uklízečky.

Interview details

Interviewte(r): Toman Brod
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Libuše Brodová
Geburtsjahr:
1932
Geburtsort:
Břeclav
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Historička
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Kvasnickova
  Jahr der Namensänderung: 
  1954
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Karl Smolka
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Familie Wallisch
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Amalie Schwarz

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8