Toman Brod s bratrem Hanušem

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Jahr:
  1931
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic
  Name of the photographer / studio:
  Langhans

Tohle jsme my s Hanušem jako malé děti. Fotka byla pořízena v Langhansově fotoateliéru v Praze v roce 1931. Bratrovi jsou čtyři a mně dva.

Myslím, že jsme s bratrem byli taková normální dvojice. Někdy jsme se prali jako koně, ostatně jako všichni sourozenci se někdy perou nebo si dělají naschvály. Ale taky jsme samozřejmě spolu hráli ping-pong, fotbal, chodili v létě plavat, bruslili jsme, opravdu myslím, že jsme byli normální dvojice. Ani jsme se moc nemilovali, ani jsme se nenáviděli. Samozřejmě, v dětství je to jiný vztah než v dospělosti, tak možná by se ten vztah změnil. Já jsem tenkrát na Hanuše žárlil, on byl starší, silnější, a tak jsem se mu snažil vyrovnat. Měli jsme společné kamarády, bydleli ve společném pokoji, zápasili jsme spolu v knížkách a soutěžili, kdo ji dřív přečte... Byli jsme blázni do sportu, fotbaloví fanoušci. Já fandil Spartě a Hanuš Slavii.

Povahu měl Hanuš určitě lepší, poněvadž já byl vzteklé, protivné dítě, neuměl jsem prohrávat, ještě dnes, když prohraji v šachách, tak mě to mrzí, ale když jsem v té době třeba prohrál v nějakých dětských sportovních kláních, to jsem byl opravdu velmi nepříjemné dítě. Kdežto on byl rozvážný, všemožně mě uklidňoval, že je to jenom hra, a tak mě po čase zlost zase přešla. Hanuš byl, myslím si, ten přemýšlivý, vědecký typ. Tady mám jeden jeho sešit se slohovými cvičeními, která psal, když mu bylo patnáct let. Jsou to takové filosofické, esejistické úvahy. Už tehdy bylo vidět, že je člověk přemýšlivý, že se zajímá o budoucnost. Už jako chlapec se zajímal o politiku a politicko-historické věci, myslím si, že v tomto ohledu byl na svůj věk dost vážný, a také v tomto ohledu dost převyšoval ostatní chlapce svými zájmy a svými vědomostmi. Potom za války, když mu bylo šestnáct, sedmnáct let, byl snad v Terezíně zapojen do nějaké komunistické buňky.

Interview details

Interviewte(r): Toman Brod
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Toman Brod
Geburtsjahr:
1929
Geburtsort:
Praha
Geburtsland:
Československo
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Historik

Mehr Fotos aus diesem Land

Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Amalie Schwarz
Jindrich und Hannah Lion
Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8