Toman Brod s bratrem Hanušem na letních prázdninách

+
 • Foto aufgenommen in:
  Libverda
  Jahr:
  1937
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tahle fotka byla pořízena v roce 1937 v Libverdě, jsme na ní s bratrem Hanušem. Letní prázdniny jsme trávívali na našem letním bytě v Libverdě.

V létě jsme jezdili na letní byt. Pokud si pamatuji, tak nejdříve to bylo jenom kolem Prahy, když jsem byl malé dítě, jezdili jsme třeba do Řevnic. První taková větší prázdninová akce byly Doksy, Máchovo jezero, pak to byla několik let Libverda, to je u Liberce, kam jsme jezdili asi tři roky, ale protože to bylo v pohraničí, kde nebylo až tak příjemné ve třicátých letech pobývat, tak poslední prázdniny jsme strávili v třicátém osmém roce v  Malé Skále u Turnova. Vždycky jsme tam jezdili tak na dva měsíce, my dva, matka, kuchařka, vychovatelka. Otec míval práci, takže tam nebyl stabilně, přijel, když měl čas, a pak zase odjel do Prahy. Mimo nás tam byly i rodiny další, tak tři, čtyři se vždycky našly. Byli to Židé. Někteří z nich byli příbuzní, někteří byli vzdálenější příbuzní, se kterými se matka víc kamarádila než se svými vlastními. Byly to ženy, které s ní hrály bridž a které zase měly děti, tak s těmi jsme trávili prázdniny, znali jsme se od dětství. Trávili jsme pospolu krásné, klidné, bezpečné chvíle.

Myslím, že jsme s bratrem byli taková normální dvojice. Někdy jsme se prali jako koně, ostatně jako všichni sourozenci se někdy perou nebo si dělají naschvály. Ale taky jsme samozřejmě spolu hráli ping-pong, fotbal, chodili v létě plavat, bruslili jsme, opravdu myslím, že jsme byli normální dvojice. Ani jsme se moc nemilovali, ani jsme se nenáviděli. Samozřejmě, v dětství je to jiný vztah než v dospělosti, tak možná by se ten vztah změnil. Já jsem tenkrát na Hanuše žárlil, on byl starší, silnější, a tak jsem se mu snažil vyrovnat. Byli jsme blázni do sportu, fotbaloví fanoušci. Já fandil Spartě a Hanuš Slavii.

Interview details

Interviewte(r): Toman Brod
Interviewt von:
Lenka Kopřivová
Monat des Interviews:
Duben
Jahr des Interviews:
2005

HAUPTPERSON

Toman Brod
Geburtsjahr:
1929
Geburtsort:
Praha
Geburtsland:
Československo
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Historik

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund Fleischer zur Kur in Marienbad
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Jindrich und Hannah Lion
Jindrich Lion bei der Arbeit als Journalist
Regine Bendiner mit ihren Enkelkindern Mihal und Vladimir

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8