Alena Munková doma na dvoře

+
 • Foto aufgenommen in:
  Praha
  Ländername:
  Československo, 1918-1938
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle jsem já s dětským kočárkem na dvoře našeho bytu na Letné v Belcrediho ulici č. 1. hraju si. Řekla bych, že to je okno od kuchyně, ale nejsem si jistá, protože by to taky mohlo být na druhé straně dvora, kde žil údržbář. Na fotce mi můžou být tak tři, čtyři roky.

Jmenuji se Alena Munková a narodila jsem se 24. září 1936. Narodila jsem se v Praze a kromě Terezína jsem nikdy jinde nežila.

Mé dětství je velice spjato s Letnou, kde jsem žila. Skutečně jsem tam do toho chodníku byla vrostlá. Jak se říká, že je člověk vrostlý do půdy, tak tady to byl chodník, vydlážděný chodník. Na Letné jsem znala všechny obchodníky, lítala jsem tam do parku a do Stromovky. A ztráta toho místa, kde člověk prožil dětství  - a jistě je to tak pro každého - se již nikdy nedá obnovit. To si na to člověk tak trochu hraje, ale je to pryč. Po válce jsem se sice ještě na Letnou vrátila, ale všechno bylo jinak. Ale dodnes, když jedu kolem Letné, tak mě píchne. Dodnes cítím i tu vůni, jak to tam vonělo. Já si velmi vybavuji barvy, a vůně snad ještě víc. Myslím, že dětství člověka formuje, ať chce, nebo nechce. Nebo také deformuje.

Takže před válkou byla Letná celý můj svět. Mám takovou vzpomínku na dvorek domu, kde jsme bydleli. Ten existuje dodneška, bylo to v přízemí na rohu, číslo 1. Tehdy to byla Belcrediho třída, teď je to, jestli se nepletu, Milady Horákové. Pak tam udělali banku a teď je tam, myslím, KFC. No, čím dál hůř. Tenkrát, když se vešlo do domu, a já se dokonce domnívám, že ty dveře jsou stále skoro stejné, v hrozném stavu, tak na konci takové chodby, která se ohýbala do L, se vcházelo do bytu. Ale z druhé strany, hned za těmi domovními dveřmi, byly další dveře a ty vedly do čekárny a do ordinace. Čili celé přízemí bylo rozděleno na otcovu zubní praxi a byt.

Pak tam byl samozřejmě dvorek a tam jsem si hrála. Věšely se tam koberce, byly tam takové dva stromky a bylo to tam docela špinavé. A v přízemí dole v domě byl vetešník, jmenoval se Andrle. To byla tajemná postava a já jsem nikdy neměla odvahu jít dolů do suterénu. Mimochodem, v těch bytech tenkrát bývalo sociální zařízení na chodbě, nikoliv v bytech. Ale ten záchod byl samozřejmě jenom náš.

Interview details

Interviewte(r): Alena Munková
Interviewt von:
Terezie Holmerová
Monat des Interviews:
Leden
Jahr des Interviews:
2006

HAUPTPERSON

Alena Munková
Geburtsjahr:
1926
Geburtsort:
Praha
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Dramaturgyně, scénáristka
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Synková
  Jahr der Namensänderung: 
  1963
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum Prague

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund und Anna Fleischer
Jindrich Lions Eltern Arthur und Elisa Lion als Trauzeugen mit Freunden in Prag
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Karel Stiassny im Urlaub
Karl Smolka
Familie Wallisch

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8