Alena Munková na letních prázdninách v Komárově

+
 • Foto aufgenommen in:
  Komárov
  Jahr:
  1940
  Ländername:
  Protektorát Čechy a Morava, 1939-1945
  Name des Landes heute:
  Czech Republic

Tohle jsou letní prázdniny v Komárově u Hořovic. Tady jsem v rybníce, jehož jméno si nepamatuju, který je u Komárova. Často jsme tam chodili. Byla jsem do Komárova poslaná na letní prázdniny k rodičům té dívky, co je třetí zleva, jmenovala se Olga Konopásková. Ti ostatní jsou nějaké děti, ani nevím, kdo byl ten kluk, co nás na loďce vozil.

Jsem v lodi uprostřed. Bylo mi tehdy kolem čtrnácti, někdy v roce 1940. Rodiče té dívky žili přímo v Komárově. Ta paní měla sestru, která byla provdaná za nějakého doktora Kolinera, kožaře v Praze, který byl přítelem mého tatínka. Tak se domluvili, že mě tam pošlou na prázdniny. Je to amatérská fotografie, nejspíš ji pořídil nějaký další kamarád z Komárova.

Kromě výletů do Kluk za rodiči mé druhé matky jsem o prázdninách jezdívala do penzionátu, bylo to v Doksech. Měla jsem se tam naučit německy, ovšem protože tam byly samé české děti, kromě německých vychovatelů, tak jsme mluvili jenom česky. Bylo to u Máchova jezera, takže mám krásné vzpomínky na Máchovo jezero, kde jsem se v těch devíti letech, kdy jsem tam byla, asi naučila trochu plavat, ale to už přesně nevím.

Jedny prázdniny, to mně možná bylo devět, deset nebo možná jedenáct let, jsme byli zase v jiném penzionátě, v Nadějkově, to je v jižních Čechách, jehož majiteli byli příbuzní mé první maminky, jmenovali se Segerovi. V Nadějkově měli statek a v létě tam byl zřízen nějaký tábor, kam jsme byli s bratrem pozváni. Ta paní Segerová byla pravděpodobně sestřenice mé matky. Měli dva syny, jeden byl asi o dva roky starší a druhý asi o čtyři, jeden se jmenoval Milan a druhému se říkalo Hansi, neboli to byl Jan.

Toho Milana jsem po válce potkala při jednom setkání dětí z Terezína. Oba jsme se divili, že jsme přežili. On v té době už žil v Izraeli, kde si vzal Evu Diamantovou, kterou si pamatuji z Terezína.  

Interview details

Interviewte(r): Alena Munková
Interviewt von:
Terezie Holmerová
Monat des Interviews:
Leden
Jahr des Interviews:
2006

HAUPTPERSON

Alena Munková
Geburtsjahr:
1926
Geburtsort:
Praha
Beruf
nach dem 2. Weltkrieg:
Dramaturgyně, scénáristka
Familiennamen
 • Vorheriger Familienname: 
  Synková
  Jahr der Namensänderung: 
  1963
  Grund der Namensänderung: 
  Marriage

Weitere Informationen

Ebenfalls interviewt von:
Jewish Museum Prague

Mehr Fotos aus diesem Land

Sigmund und Anna Fleischer
Hugo Fleischer und seine Mutter Anna
Jindrich und Hannah Lion
Philippine Fischer mit ihren Schwestern Grete Singer und Anni Dean und der Mutter Regine Bendiner
Karel Stiassny im Urlaub
Jindrichs Lions Ehefrau Hannah mit den Söhnen Michael und Thomas

Weitere Biographien aus diesem Land

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8