Gabriela Brodská se svým manželem a přáteli v Mariánských Lázních

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Marianske Lazne
  Fénykép készítésének éve:
  1945
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1945-1989
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Na této fotografii je první zleva můj manžel Ondřej Brodský. Já jsem druhá zleva. Vedle mě stojí naši přátelé. Fotografie byla pořízena v roce 1945 v Mariánských Lázních, Marienbadu.

Před válkou byl můj manžel technickým vedoucím v jednom družstvu v Žilině, kde vyráběli lihoviny, koňaky a kdoví co ještě. Byl tam až do té doby, co to celé začalo. Můj manžel emigroval v roce 1939, když se rozpadla republika. Emigroval do Polska. Můj muž byl sociální demokrat, takže byl zařazený jako politický emigrant. A pak, když válka vypukla, tak šli dál. Byla tam velká skupina chlapců z Československa. Vstoupili do armády, když se tvořila první brigáda, to byla brigáda čistě československá. A tak strávil celou válku jako voják, až do konce.

Po válce mu nabídli továrnu a já nevím co ještě, byl jako zahraniční voják několikrát vyznamenaný. Dostal také válečný kříž, to bylo v té době nejvyšší vyznamenání. Můj manžel řekl, že nebude žádný pan továrník, ale že chce dělat. Nejdříve pracoval u vojenské správy jako bytový referent, úředník. V té době byl můj muž už v důchodu, ale protože neměl dobré zdraví, byl superarbitrován. Po návratu byl v armádě ještě asi rok a půl. Byl vedený jako vojenský invalidní důchodce. 

Interjú adatok

Interjúalany: Gabriela Brodska

Kulcsfigura

Gabriela Brodska
Születési év:
1924
Születési hely:
Roznava
Foglalkozása
II.világháború után:
Účetní
Névváltozás
 • Születési név: 
  Rothova
  Névváltoztatás éve: 
  1945
  Névváltoztatás oka: 
  Marriage

További képek ebből az országból

Marta Jakobovicová doktorrá avatása
Marta Jakobovicová május elsejei felvonuláson
Üdvözlet Marienbadból
Pór Jenõ Karlsbadban
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8