Kateřina Hahnová

+
 • Fénykép készítésének éve:
  1915
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Rakousko-Uhersko, před rokem 1918
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Toto je fotografie mé matky, Kateřiny Hahnové, z roku 1915. Maminka milovala perly a vždycky je nosila. Přála jsem si dlouhá léta pravé perly a teprve loni jsem si koupila krásný perlový náhrdelník.

Maminka se jmenovala Kateřina, rozená Brumlová v roce 1894 v Duchcově. Po základní škole ji rodiče poslali do dívčího penzionátu v Drážďanech. Jiné vzdělání pravděpodobně neměla. Narozdíl od otce matka mluvila česky docela plynně a dobře, přestože její mateřštinou byla také němčina. To proto, že v Duchcově a Mostě byla poměrně silná česká menšina. Maminka byla veselá, krásná a emancipovaná žena.

Rodiče se potkali v Teplicích. Vzali se v roce 1915 a myslím, že měli židovskou svatbu. Rok nato se narodila má sestra a v roce 1921 jsem přišla na svět já. Můj otec byl velice příjemný a inteligentní člověk a rozhodně neudělal na maminku dojem jen proto, že byl o 15 let starší. Maminčini rodiče a můj otec koupili společně vilu v Dubí, což je dnes poměrně vykřičené místo, nicméně tehdy to bylo krásné lázeňské městečko.

Maminka otce velice ctila, mluvila o něm vždycky jako o velmi čestném a slušném člověku. Později, když jsem pobrala trochu rozumu, mi vysvětlila, proč to mezi nimi nemohlo fungovat. Jejich povahy byly příliš rozdílné, otec byl samotář, zatímco matka byla naopak tvor společenský. Otec se celý život hodně vzdělával, ale nikdo nikdy nezjistil, kolik toho doopravdy věděl. Byl hodně introvertní, stejně jako moje sestra. Blochovi a Brumlovi byly vlastně velice rozdílné rodiny, co do charakteru. Blochovi byli obecně rezervovanější, člověk je musel dobře znát, aby je chápal. Brumlovi byli usměvaví, otevření a vždy sršící vtipy a přestože jim někdy bylo ouvej, nikdo to nepoznal..

Interjú adatok

Interjúalany: Marietta Šmolková
Interjúkészítő neve:
Pavla Neuner
Interjú készítésének hónapja:
Duben
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Katerina Hahnova
Születési év:
1894
Születési hely:
Duchcov
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1944
Halálozási hely:
Osvětim
Country of death:
Polsko
Halálozási hely:
Osvětim
Foglalkozása
II. világháború előtt:
V domácnosti
Névváltozás
 • Születési név: 
  Brumlova
  Névváltoztatás éve: 
  1915
  Névváltoztatás oka: 
  Marriage
 • Születési név: 
  Blochova
  Névváltoztatás éve: 
  1930
  Névváltoztatás oka: 
  Remarriage

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum in Prague
Date of interview:
1992

További képek ebből az országból

'Irányító levél'
Ru'ena Deutschová esküvõi képe
Marta Jakobovicová a prágai spártakiádon
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8