Helena Pollaková, Berta Paszternáková, Bernát Paszternák a Otto Pollak

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Marianske Lazne
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1918-1938
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Tahle fotka byla pořízena ve 30. letech v Mariánských Lázních, což je slavné lázeňské místo v České republice. Nalevo můžete vidět moji maminku Helenu Pollakovou, rozenou Paszternákovou, moji babičku z matčiny strany Bertu Paszternákovou, rozenou Schönovou, dědečka Bernáta Paszternáka a tatínka Otto Pollaka. Pravděpodobně tam byli zrovna na dovolené.

Dědeček z matčiny strany měl náboženské vzdělání a žil s babičkou v Košicích, kde dělal šámese. Byl to moc milý člověk, vysoký s šedými vlasy. V maminčině rodině se vždycky mluvilo maďarsky, takže jsem dědečkovi říkala "aranyszoke" (v maďarštině to znamená "zlatoplavý") dědeček. Měla jsem ho moc ráda. Babička byla maďarská Židovka. Oba prarodiče byli velice zbožní. Měli košer domácnost a babička nosila paruku, ale k mým rodičům byli tolerantní. Přestože u nás doma jsme košer nevařili, oni u nás přesto vždycky jedli, když k nám přijeli a přespali u nás. Po svatbě tatínkovi selhaly ledviny a doktor řekl, že bude maminka muset vyškrtnout všechno košer jídlo, jinak ho zabije. Zbožní prarodiče to akceptovali.

Pamatuju si, že o pátcích k nám chodili. Dědeček mi vždycky požehnal, předtím než jsme odešli do synagogy. Dědeček byl podle všeho jako otec hodně přísný, ale ke mně byl moc hodný. Maminka vždycky říkala, že babička byla tak strašně hodná, že ani nedokázala děti uhodit, ani když neúnosně zlobily. Babička zemřela na rakovinu v roce 1936 a dědeček zemřel asi tři měsíce poté. Babičce bylo přes sedmdesát, dědečkovi přes osmdesát. Oba měli židovský pohřeb.

Interjú adatok

Interjúalany: Viera Šlesingerová
Interjúkészítő neve:
Pavla Neuner
Interjú készítésének hónapja:
Leden
Interjú készítésének éve:
2004

Kulcsfigura

Otto Pollak
Születési év:
1884
Születési hely:
Klatovy
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1944
Halálozási hely:
Lodz
Country of death:
Polsko
Halálozási hely:
Lodz
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Vedoucí daňového finančního úřadu

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum in Prague, Shoah Visual History Foundation
Date of interview:
1990s

További képek ebből az országból

Singer Henrik katonatársával a kaszárnyai szobában
Üdvözlet Marienbadból
Pór Jenõ Karlsbadban
Spitzkopf Jenõ és felesége
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8