Artur Radvanský s Míšou Vidlákovou

+
 • Ország neve a fénykép készültekor:
  Israel
  Ország neve ma::
  Israel

Tato fotografie mě a mé přítelkyně Míši (Michaely) Vidlákové byla pořízena našimi přáteli během návštěvy Izraele. Nepamatuju si už přesné datum, ale muselo to být po roce 1989, protože předtím jsme neměli možnost do Izraele vycestovat.

Můj vztah ke státu Izrael je velmi sympatický. Vím, že kdyby bylo nejhůř, mám kam jít. O izraelské obranné politice si myslím, že je to zejména výsledek tlaku Arabů. Mně osobně je líto, když někdo zabíjí židovské i arabské děti, protože se zakrvavenýma očima není možno stále žít. Byl bych moc šťastný, kdyby se to v této oblasti už vyřešilo, a říkají to i moji izraelští známí. Zpřetrhání diplomatických vztahů Izraele a ČSSR v roce 1967 mě velmi mrzelo, protože v Izraeli žil můj strýc Arnold. Ten nás byl ještě v roce 1970 na měsíc v Čechách navštívit a rok na to v Izraeli zemřel. Od té doby, vždy když jedu do Izraele, tak jedu zapálit svíčku na jeho hrob v kibucu Chefciba. Já jsem byl v Izraeli několikrát. Spolu s Míšou Vidlákovou vždy nejdříve zakotvíme v Tivonu u jejích rodinných přátel, zde si půjčíme auto a objíždíme památky, známé a strýcův hrob.

S Míšou Vidlákovou jsem se znal již od padesátých let. Moje žena Alžběta v roce 1956 onemocněla a v roce 1957 mi řekla, že se mnou nechce dál žít. Další dva roky jsme sice spolu žili, ale potom už se to nedalo vydržet. Měl jsem tenkrát na výběr. Buď se s Alžbětou rozvést, což jsem nechtěl, nebo zůstat jako doposud. Nakonec jsem s ní tedy zůstal a po čase jsem se seznámil a dal dohromady s Míšou, se kterou se „přátelím“ dodnes.

Interjú adatok

Interjúalany: Artur Radvanský
Interjúkészítő neve:
Martina Marsalkova
Interjú készítésének hónapja:
Červen
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Artur Radvanský
Születési év:
1921
Születési hely:
Radvanice u Moravské Ostravy
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Student
II.világháború után:
Chemik
Névváltozás
 • Születési név: 
  Thüeberger
  Névváltoztatás oka: 
  Assimilation
  Névváltoztatás évtizede: 
  1950

További képek ebből az országból

Ru'ena Hornová fiának, Pavol Hornnak az esküvõje
Singer Henrik a tengerparton
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8