Milena Procházková se svými prarodiči

+
 • Fénykép készítésének éve:
  1932
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1918-1938
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Toto je fotografie Rudolfa a Elsy Sternových, maminčiných rodičů. A mezi nimi jsem já, když mi byly asi dva. Nevím ale, kdy byla ta fotka pořízena. Babička Sternová měla ruku otevřenou, ale byla na nás přísnější. Zato dědeček Stern nás šíleně rozmazloval.

Dědeček žil s manželkou Elsou v Kamberku u Třeboně v jižních Čechách, kde měli velikánský statek. I matčini rodiče byli tedy zemědělci. Dědeček měl asi nějakou střední zemědělskou školu, protože měl jako statkář velké úspěchy. Ovšem byla to šílená dřina. Ten statek byl opravdu veliký, protože tam žilo dvanáct rodin. Ti pro ně pracovali na poli a na zahradách, prostě co bylo potřeba. A za to dostávali plat. Měli koně, krávy, drůbež, všechno.

Od roku 1928, kdy se moje maminka, Hedvika Kosinerová, vdávala, žil dědeček s babičkou v Praze. Statek prodali a koupili polovinu domu ve Veletržní ulici a žili z jeho pronájmu. Nemyslím, že ten odchod nějak souvisel se svatbou mé matky, spíš už byli strašně sedření a chtěli na penzi. Navíc se to asi už dlouho plánovalo, protože ten dům kupovali s nějakou babiččinou vzdálenou příbuznou a babička měla půlku a oni taky půlku, takže to už se muselo dávno předtím domlouvat.

Co se náboženství týče, dědeček z maminčiny strany chodil do synagogy pravidelně. Minimálně jednou za měsíc. Ale hlavně vždycky držel Nový rok [Roš Hašana] a Dlouhý den [Jom kipur]. Ten k tomu byl z domova vedený, pravděpodobně svým otcem, protože jeho matka nedržela nic. To víte, co se na těch vesnicích tak mohlo dodržovat. Oba jeho rodiče Židi byli, stejně tak i babičky, to byly generace židovských rodin. Ale byly to vesnické rodiny. Já se domnívám, že se snažili žít tak, aby ti vesničané na ně nekoukali moc skrz prsty. Nějaké chození do synagogy samozřejmě tenkrát na vesnici nepřicházelo v úvahu. Nicméně ani dědeček nijak ortodoxně nežil, uznával jen Vysoké svátky, košer nejedl a naopak s námi dětmi trávil Vánoce. Ani se na nás nesnažil nějak nábožensky působit nebo tlačit. V té rodině se o tom vůbec nemluvilo. On si žil ten svůj niterný život, ale bez nás.

Myslím, že babička absolvovala měšťanku. Pracovala na onom statku - dřeli tam jako koně - a také se starala o děti. Měla jich pět, ale tři zahynuly v roce osmnáct nebo devatenáct, když vrcholila španělská chřipka. Nábožensky nijak nežila.

Interjú adatok

Interjúalany: Milena Procházková
Interjúkészítő neve:
Zuzana Strouhová
Interjú készítésének hónapja:
Prosinec
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Rudolf Stern
Születési év:
1874
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1942
Halálozási hely:
Treblinka
Country of death:
Polsko
Halálozási hely:
Treblinka
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Velkostatkář

További képek ebből az országból

Brichta Zsigmondné és Lévai Imréné
Marta Jakobovicová polgári esküvõje
Wieder Menyhért
Emlék Mariendbadból
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8