František Robert Kraus v rozhlase

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Praha
  Fénykép készítésének éve:
  1947
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1945-1989

Tato fotka je pravděpodobně z roku 1947, kdy můj otec (František Robert Kraus) pracoval jako rozhlasový komentátor. Po válce totiž začal znovu pracovat pro Českou tiskovou kancelář (ČTK) a Československý rozhlas, v němž se stal zakladatelem a vedoucím krátkovlného zahraničního vysílání. Působil zde tak jako hlasatel v anglické, francouzské a německé redakci a komentátor pro střední Evropu.

To vše však skončilo počátkem padesátých let Slánského procesy. Otec ztratil ze dne na den místo jak v ČTK, tak v Rozhlase. S výjimkou vydání „Proměněné země“, která mohla vyjít jen za cenu drastických zásahů do textu, se od té doby mohl živit jen příležitostným psaním. Zaměřil se tedy na své zážitky z dětství. Povídky ze staré Prahy se záhy staly vděčným námětem, po kterém sáhly mnohé noviny a časopisy, včetně zahraničních. Čas od času se objevila i povídka s tematikou druhé světové války a koncentračních táborů (pojem holocaust se tehdy ještě neužíval).

Otec se stal také jedním z hlavních pravidelných přispěvatelů Věstníku židovských náboženských obcí. Byl šéfem komise, která na Pražské židovské obci pořádala večírky. Večírky se organizovaly v Maislově ulici dvakrát ročně – vždy na chanuku a purim. Díky otci na Obec chodil v šedesátých letech výkvět české kultury – táta měl mnoho kontaktů ještě z doby první republiky. Byl schopen sezvat na tyto akce mnoho známých lidí – Jana Wericha, Miloše Kopeckého, Miroslava Horníčka, zpěváky Karla Gotta a Waldemara Matušku a spoustu dalších umělců. Lidé z těchto večírků byli nadšení – po zážitcích z koncentračních táborů a po událostech politických procesů s Rudolfem Slánským to pro ně představovalo alespoň trochu uklidnění a Obec pro ně představovala náhradní rodinu. Organizovali také přednášky pro mladé lidi, o něž byl poměrně velký zájem.

Interjú adatok

Interjúalany: Tomáš Kraus
Interjúkészítő neve:
Dagmar Grešlová
Interjú készítésének hónapja:
Září
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

František Robert Kraus
Születési év:
1903
Születési hely:
Praha
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1967
Halálozási hely:
Praha
Meghalt:
after WW II
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Žurnalista, spisovatel
II.világháború után:
Žurnalista, spisovatel
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8