Ruth Goetzová s rodinou a přáteli

+
 • Fénykép készítésének éve:
  1958
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1945-1989
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Tenhle obrázek pochází z roku 1958. Zleva je na něm moje nevlastní dcera Miluška, já stojím vedle ní, pak je tam rodina Richterova. Richterovi byli naši přátelé. Můj syn René sedí na klíně svému tatínkovi Jiřímu.

Odjakživa jsem milovala děti, jako mladá dívka jsem se chtěla stát dětskou lékařkou. Když jsem se vrátila z lágru, doktoři mi řekli, abych nepočítala s tím, že bych mohla otěhotnět. Byla jsem z toho velice špatná a ani jsem se nehrnula do vdávání. Pak jsem poznala jednoho rozvedeného pána, který měl ve své péči šestiletou holčičku jménem Miluška. Tak jsem si říkala, že když nebudu mít vlastní dítě, proč bych nemohla alespoň vychovat jiné. Vdávala jsem se v roce 1955 a hned rok nato jsem otěhotněla a narodil se mi syn René.

Můj tehdejší manžel se narodil v roce 1918 v Praze, byl Čech a jmenoval se Jiří Šetina. Poznali jsme se přes zaměstnání. Pracoval v podniku s názvem Laboratorní přístroje, kde se začal vyrábět plynový chromatograf. On a ještě jeden jeho kolega se s tím přístrojem naučili pracovat, a když to pak jejich podnik prodával, jezdili učit lidi jak s tím pracovat. Na vizitce měl napsáno "expert na plynovou chromatografii". Takže jezdil po světě a skoro pořád nebyl doma. V roce 1972 jsme se rozváděli, našel si mladší ženu původem z Ruska.

Miluška v roce 1968 emigrovala do Vídně a pak do Ameriky, kde dodnes žije. Mám tam dva vnuky. Milušku jsem několikrát navštívila, ale teď už ona jezdí spíš sem za mnou. Máme spolu krásný vztah. Poprvé jsem za ní byla někdy v sedmdesátých letech, tenkrát to ale nebylo tak jednoduché. Pamatuju si, že si mého tehdejšího manžela volali na policii a ptali se ho, proč chci jet do Ameriky já, když nejsem její matka.

Interjú adatok

Interjúalany: Ruth Goetzová
Interjúkészítő neve:
Pavla Neuner
Interjú készítésének hónapja:
Říjen
Interjú készítésének éve:
2004

Kulcsfigura

Ruth Goetzová
Születési év:
1923
Születési hely:
Chemnitz
Ország neve a fénykép készültekor::
Germany
Foglalkozása
II.világháború után:
Účetní

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum in Prague
Date of interview:
1999

További képek ebből az országból

Singer Henrik
Marta Jakobovicová a prágai spártakiádon
Marta Jakobovicová édesapjával az utcán
Ru'ena Deutschová esküvõi képe
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8