Jindřich Fantl s rodinou na chatě

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Mokropsy
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1918-1938
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Myslím, že prarodiče si žili pohodlně. Nebylo to nic okázalého, ale jejich obchod jim vydělal na živobytí a měli dokonce i chatu v Mokropsech, v Nasshunden, jak dědeček říkával, což bylo kousek od Prahy, před válkou to bylo takové výletní sídlo. Jezdívali tam ze Smíchova vlakem, ale kdy? Určitě ne na celý víkend, protože v sobotu musel být dědeček v synagoze, tak tam možná jezdili v sobotu večer a zůstali až do neděle, anebo tam byli jen v neděli. Ani nevím, jestli se tam dalo vůbec spát, byl to zahradní domek. Kolem byla zahrádka, kdo ji udržoval, taky nevím. Jestli měli zahradníka? Byli už v letech, takže Bůh ví, jak by to fyzicky zvládali. Jezdili jsme tam za nimi někdy na návštěvu.

Tohle je jedna z těch fotek, které byly pořízeny během našich návštěv ve 30. letech. Je na ní dědeček, babička, pak zleva Ruben, maminka, já, sestřenice Edita, její matka, teta Ida, a ta postava, ze které je vidět jen kousek, je pravděpodobně teta Mirjam.

Prarodiče o tu chatu dost hloupě přišli. Dědeček o tom babičce nic neřekl, ale dělal ručitele svému bratrovi, který tehdy, nevím proč, neplatil, a tak přišla banka za dědou, aby vybrala dluh. Takže tu chatu musel prodat. Umíte si představit, jak babička musela vyvádět. Jenže co by dědeček pro svého bratra neudělal? To se událo asi v roce 1937 nebo 38, já jsem ani nevěděl, že o ni přišli tímhle způsobem. Člověk se taky na všechno neptá, bere věci, jak jsou. Nebo aspoň já to tak bral.

Interjú adatok

Interjúalany: Asaf Auerbach
Interjúkészítő neve:
Lenka Kopřivová
Interjú készítésének hónapja:
Listopad
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Jindřich Fantl
Születési év:
1867
Születési hely:
Chlebník
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1940
Halálozási hely:
Praha
Meghalt:
before WW II
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Maloobchodník

További képek ebből az országból

Singer Henrik katonatársával a kaszárnyai szobában
'Irányító levél'
Marta Jakobovicová doktorrá avatása
A Kicbergerova család Csehszlovákiából
Wieder Menyhért
Ru'ena Deutschová férjével
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8