Olga Brodová se synem Hanušem

+
 • Fénykép készítésének helye:
  Praha
  Fénykép készítésének éve:
  1927
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1918-1938
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Na této fotografii je moje matka Olga Brodová s mým bratrem Hanušem. Fotka pochází z roku 1927 a byla pravděpodobně pořízena v našem pražském bytě.

Rodiče na děti dlouho čekali. Byli spolu už patnáct let, když se narodil v roce 1927 můj bratr Hanuš. Tehdy už vůbec nedoufali, že by mohli mít rodinu. Otec taky už chtěl jít do penze, ale když se narodily děti, musel znovu obnovit své podnikání, aby bylo z čeho domácnost živit. Myslím, že matce se podařilo otěhotnět, když byli na dovolené v Itálii v Benátkách, že tam nějak příznivě na ni působilo místní klima. Můj bratr Hanuš se tedy narodil roku 1927 a já dva roky po něm, 18. ledna 1929.

Má matka byla povahově naprosto klidná žena, kterou nerozházelo vůbec nic. Děti mohly dovádět a křičet a ona seděla po obědě u stolu a loupala oříšky. A děti mohly zbořit dům, respektive halu, nábytek, a jí se to nedotklo. Ovšem, samozřejmě, otec byl poněkud nervózní, prudší. Když se rodiče hádali, tak hlavně německy, abychom jim nerozuměli. Ale my jsme jim potom už stejně rozuměli. Matku mám v paměti jako mírnou, laskavou ženu. Jako pubertální kluk jsem se k ní vždycky nechoval hezky, to samozřejmě je taky pravda, ale ona se pak ukázala, to už je další historie, být velmi statečnou ženou. I když nikdy nepracovala, tak v těch hrozných podmínkách Terezína, které musela zažít, se ukázala jako žena velmi adaptabilní, pracovala jako ošetřovatelka mentálně a fyzicky postižených dětí.

Interjú adatok

Interjúalany: Toman Brod
Interjúkészítő neve:
Lenka Kopřivová
Interjú készítésének hónapja:
Duben
Interjú készítésének éve:
2005

Kulcsfigura

Olga Brodová
Születési év:
1890
Születési hely:
Ledeč nad Sázavou
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1944
Halálozási hely:
Osvětim
Country of death:
Polsko
Halálozási hely:
Osvětim
Foglalkozása
II. világháború előtt:
V domácnosti
Névváltozás
 • Születési név: 
  Pickova
  Névváltoztatás éve: 
  1912
  Névváltoztatás oka: 
  Marriage

További képek ebből az országból

Ru'ena Deutschová esküvõi képe
A Kauders család Prágában
Marta Jakobovicová a prágai spártakiádon
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8