Karel Synek a Anna Schwelbová jako družba a družička

+
 • Fénykép készítésének éve:
  1919
  Ország neve a fénykép készültekor:
  Československo, 1918-1938
  Ország neve ma::
  Czech Republic

Tohle je strýc Karel Synek, otcův bratr, s maminčinou sestrou Annou Schwelbovou, rozenou Steinerovou, když dělali družičku a družbu na svatbě, nejspíš mých rodičů. Rodiče neměli židovskou svatbu. Byla to určitě civilní svatba, nebyli věřící.

Maminka měla jedinou sestru jménem Anna Schwelbová. Narodila se 10. prosince 1904. Vdala se asi třikrát a s jedním z manželů, nějakým Neumannem, měla syna Zdeňka, který byl o dva roky starší než já. Myslím, že ten Neumann, i když si nejsem jistá, možná to byl Schwelba, byl holič nebo kadeřník, něco takového. Anna, její syn a matka, moje babička Hermína Steinerová šli do transportu už na začátku roku 1942 a možná ani nejeli do Terezína ale rovnou někam dál. Myslím, že zahynuli někde v Polsku.

Otec měl jednoho bratra, Karla. Ten byl o něco mladší než on, myslím, že se narodil někdy kolem roku 1896. Za manželku si vzal Vlastu, za svobodna Kolářovou. Ta se vyučila zubní laborantkou u mého otce, kde se se strýcem seznámili. Vlasta nebyla židovského původu, takže strýc by býval díky tomu smíšenému manželství válku přežil, ale oni se kvůli majetku rozvedli. Asi v roce čtyřicet nebo čtyřicet jedna. Teta se asi bála s Židem žít. Neřekla bych, že to bylo jen naoko, protože spolu pak už ani nežili. Myslím, že strýc pak bydlel u svého otce, ale přesně nevím. K nám chodíval na oběd. Už před odchodem do Terezína měl strýc otevřenou tuberkulózu – pamatuji se, že jsme vždycky myli všechno nádobí hypermanganem - a v Terezíně této nemoci podlehl,  v roce čtyřicet tři.

Interjú adatok

Interjúalany: Alena Munková
Interjúkészítő neve:
Terezie Holmerová
Interjú készítésének hónapja:
Leden
Interjú készítésének éve:
2006

Kulcsfigura

Karel Synek
Születési év:
1986
Születési hely:
Praha
Ország neve a fénykép készültekor::
Rakousko
Halálozási év:
1943
Halálozási hely:
Terezin
Halálozási hely:
Terezin
Foglalkozása
II. világháború előtt:
Prodejce knih

Additional Information

Also interviewed by:
Jewish Museum Prague

További képek ebből az országból

Hahn Gyuláné
Katarína Löfflerová családjával
Marta Jakobovicová édesanyjával és osztálytársnõjével
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8
glqxz9283 sfy39587stf03 mnesdcuix8